Ismerkedés a negyedik hullámmal

járvány
2021 augusztus 24., 19:22
  • Jobb lesz-e a negyedik hullám az előzőnél?
  • Sok szempontból kedvezőbb a helyzetünk most, mint februárban, de vannak figyelmeztető jelek.
  • Zárt terekben érdemes újra barátságot kötni a maszkkal.
  • És micsoda őrület van Amerikában!
  • Itt a 444 járványhírlevele.

Így állunk a negyedik hullám előtt

photo_camera Fotó: Created with Datawrapper

Ha csak a számokat nézzük, még nem nagyon rémisztő a helyzet, a tendenciák viszont figyelmeztetők. Az utóbbi időben láthatóan emelkednek a fertőzésszámok, nagyjából megint ott tartunk, ahol legutóbb június elején. Érdemes például megnézni, hogy a tesztek mekkora hányada pozitív: most 1,5 százaléka, júliusban volt 0,4 is.

A legfontosabb számok, trendek továbbra is a 444 járványoldalán.

Haszán Zoltán cikkében összefoglalta, miben jobb, és miben rosszabb most a helyzet, mint a harmadik hullám előtt. Aminek örülhetünk:

  • már 5,7 millió embert beoltottak, köztük idősotthonok lakóit is,
  • a kórházakban nyugalom volt az elmúlt hónapokban,
  • sokkal kevesebb most az új fertőzött, mint a második hullám végén.

Aminek viszont nem:

  • a delta variáns sokkal fertőzőbb minden korábbinál (Szlovákiában 99 százalékban ez van jelen, más környező országokban is hasonló a helyzet)
  • magasabb oltottságú országokkal ellentétben jóformán sehol sincs kötelező maszkviselés, ami segíthetne lassítani a vírus terjedését,
  • az egészségügy nincs jó állapotban, végtelenbe nyúlnak a várólisták,
  • sokan a nyaralásból hozhatják haza a vírust (az uniós járványügyi hatóság szerint kockázatos a horvát tengerparton nyaralni),
  • az iskolakezdés is növeli a kockázatot,
  • még kevesebb adatunk van a járványról, az operatív törzs hétvégente már nem tesz közzé jelentéseket.

Összességében: bár sokan kaptak oltást, több millióan nem, ők védtelenek a delta variánssal szemben, és könnyen kórházi kezelésre szorulhatnak.

A kormány továbbra is oltásra biztat, de úgy, hogy Orbán Viktor közben azt mondja, el akarják kerülni a maszkviselés előírását, mert az „nem fog segíteni”. A Magyar Orvosi Kamara szerint viszont ideje visszaszokni a maszkhordásra tömegközlekedésen, bevásárlásnál, moziban és a színházban is.

Gulyás Gergely miniszter szerint „viszonylagos nyugalommal várhatjuk a negyedik hullámot”.

Jön az iskola

photo_camera Fotó: CHRISTOF STACHE/AFP

A kormány jelenléti oktatásra készül, miközben jövő hétfőn, kedden és csütörtökön kampányszerűen oltják a 12 év feletti gyerekeket Pfizer-vakcinával. Az iskolaorvosokat, iskolai védőnőket is bevonják a programba.

A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke abban bízik, hogy a be nem oltott iskolások is kedvet kapnak majd a többiektől a védelem megszerzéséhez. Ahhoz, hogy ez kialakuljon, két adagra és több hétre van szükség, a gyerekek oltása tehát érdemben majd októberben befolyásolhatja a járványhelyzetet.

Oltások

photo_camera Fotó: Balázs Attila/MTI/MTVA

Magyarországon eddig 200 ezren kaptak harmadik oltást. Örömteli hír, hogy izraeli adatok alapján egy ráadásdózis Pfizer jelentősen csökkenti a megfertőződés és a súlyos betegség kockázatát két oltáshoz képest.

A Pfizer közben teljes körű engedélyt kapott az amerikai gyógyszerhatóságtól (eddig csak vészhelyzeti engedélye volt, mint mindenhol máshol), Indiában pedig jóváhagyták a világ első, koronavírus elleni DNS-alapú vakcináját.

Tiszta Amerika

photo_camera Fotó: PETER ZAY/Anadolu Agency via AFP

Néhány hír a tengerentúlról:

Vadkapitalista futárviszonyok

photo_camera Fotó: Cmarits Milán / 444

A járvány alatt felkapott foglalkozássá vált a futárkodás, amire egyre többen tekintenek hasznos és fontos munkaként. Mi lesz most, hogy újranyitottak az éttermek, és mit hoz az ételkiszállítás áfájának visszaemelése? Ezt jártuk körbe pénteki cikkünkben.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.