Szerda délután a hatóságok hirtelen bejelentették, hogy a déli Kuangcsou város kerületeinek mintegy felében feloldják a lezárásokat. Kedd este itt tüntetők csaptak össze a rendőrökkel. Bejelentették továbbá a tömeges PCR-tesztek megszüntetését is. A rendőrség más városokban továbbra is keresi a tüntetőket, miközben az ország legfőbb biztonsági szerve az "ellenséges erők" elleni fellépésre szólít fel.
Az országban napok óta tartó heves tüntetések után, amik nemzetközi szolidaritási tüntetéseket is kiváltottak, az Egyesült Államok és Kanada felszólította Kínát, hogy ne bántsa vagy félemlítse meg a covidkorlátozásokat ellenző tüntetőket.
Kedden a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője, John Kirby azt mondta, hogy az Egyesült Államok kiáll a békés tüntetők mellett. „Nem akarjuk, hogy a tüntetőket fizikailag bántalmazzák, megfélemlítsék vagy bármilyen módon kényszerítsék. Erről szól a békés tiltakozás, és mi továbbra is ezért állunk ki, akár Kínában, akár Iránban, akár máshol a világon” - mondta a CNN-nek.
Kanada miniszterelnöke, Justin Trudeau kedden azt mondta, hogy Kínában mindenkinek meg kell engedni, hogy tiltakozzon és élvezze a véleménynyilvánítás szabadságát, és hogy a kanadaiak szorosan figyelemmel kísérik az ország "zéró-covid" politikája elleni tiltakozásokat.
A korlátozások enyhítése, ami a Kuangcsou városban tapasztalható növekvő fertőzésszámok ellenére történt, nem terjedt ki minden kerületre. Egyes területeken, köztük Hajcsu városrészben, ahol a szemtanúk és a felvételek szerint a tüntetők kedd este összecsaptak a rendőrökkel, továbbra is korlátozások vannak érvényben. A városban kedden csaknem 7000 Covid fertőzöttet regisztráltak. Ahogy korábban írtuk Hajcsu korábban is heves tüntetések helyszíne volt. Ebben a több mint 1,8 millió lakosú kerületben kapják el legtöbben a covidot Kuangcsouban. A terület nagy része október vége óta zárlat alatt áll.
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy kedden összeült a kommunista párt központi politikai és jogi bizottsága, ami a kínai belföldi bűnüldözést felügyeli. A bizottság tagjai "ellenséges erőket" okoltak a helyzet miatt, és fellépésre szólítottak fel a Xinhua állami hírügynökség szerint.
A kínai hatóságok gyakran "külföldi erőket" okolnak az elégedetlenségért, bár ezt az állítást valószínűleg sokan kétségbe vonják Kínában a tiltakozók közül. Az egyik hétvégi tüntetésről készült videón látszó tömeg azt kérdezte, hogy a "külföldi erőkről" szóló vádak Marxra és Engelsre, a kommunizmus atyáira utalnak-e, akiknek művei még mindig szerepelnek a kínai tantervben. (via Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.