Az Origónak adott interjút Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár, amelyben azt állítja: szó sincs arról, hogy 16 ezer pedagógus hiányozna a rendszerből. Megkérdeztük a Belügyminisztériumot, milyen statisztikákra támaszkodnak, a volt miniszteri főtanácsadó válaszolt.
Bár a kormány ünnepli, hogy a tavalyinál jóval több hallgatót vettek fel a felsőoktatásban pedagógusképzésre – ami igaz is, 7300 után 10 500-at –, és az interjúban Maruzsa is erre hivatkozik, a részletek aggasztó képet festenek a közoktatás jövőjéről. A 10 500-ból ugyanis csak 1550-en vannak azok, akik osztatlan tanári képzést kezdhetnek szeptemberben.
Kémiatanár-bármi párosításra, nappali tagozatra például összesen 19 főt vettek fel a felvi.hu szerint,az államtitkár az interjúban viszont 72 főt emleget. A pedagógusoknak ígért 800 ezer forintos átlagbérről és annak akadályairól azt mondta: nem a magyar kormányé, hanem az Európai Bizottság kérése volt, hogy a Magyarországnak járó uniós források egy jelentős részét pedagógusbér-emelésre fordítsa a kormány, ezért a kifizetés üteme is a befagyasztott uniós források beérkezésén múlik.
Megkérdeztük a Belügyminisztériumot, milyen statisztikákra alapozta az Origónak tett kijelentéseit a rendszerből (nem) hiányzó pedagógusokról és a kémiatanárok számáról Maruzsa Zoltán, hogy megtudjuk, mi okozhatja az eltéréseket. A Belügyminisztérium kommunikációs osztályáról Samu Attila László egykori miniszteri főtanácsadó válaszolt, ezt változtatások nélkül közöljük.
„Tisztelt Szerkesztő Asszony!
Elektronikus úton a Belügyminisztériumnak küldött megkeresésére válaszolva tájékoztatjuk, hogy az első kérdését nem a tárcának illene feltennie. Éppenséggel – mások mellett – saját maguktól kellene megkérdezniük, miért közlik forráskritika nélkül szakszervezeti és ellenzéki aktivisták állítását, hogy 16 000 pedagógus hiányzik az oktatási rendszerből - ez az adat légből kapott, sehol, semmivel alá nem támasztott. Annak illene bizonyítani, hogy 16 000 pedagógus hiányzik, aki ezt állítja. A pedagógusok létszáma a Központi Statisztikai Hivatal honlapján megtalálható, 2010 óta 165 000 és 170 000 fő között mozog, utoljára a szocialista kormányok idején csökkent 185 000 főről 170 000 főre.
A kémia szakra felvettek létszámát az államtitkár a felsőoktatásért felelős Kulturális és Innovációs Minisztériumtól kért és kapott hiteles tájékoztatás alapján közölte.
Üdvözlettel: Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztály”.
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Szabó Zsuzsanna tavaly augusztusban figyelmeztetett, hogy 16 ezer tanár hiányzik a közoktatásból, a következő öt évben a nyugdíjba vonulások miatt pedig akár 22 ezerrel is kevesebben lehetnek a pedagógusok.
Egy állami adatbázisban több mint ötezer pedagógus álláshirdetés található. Abszolút értékben Budapesten és Pest megyében a legrosszabb a helyzet, itt van az üres állások egyharmada. Létszámarányosan Nógrádban van a legnagyobb baj.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete már korábban cáfolta, hogy a pedagógusbérek emelése az uniós pénzekhez lenne kötve. „Normális esetben az Európai Uniótól ilyen célra támogatásokat egyetlen ország sem kap. Amiért az Európai Unió kivételt tett Magyarországgal, az a közoktatás és azon belül a területen dolgozók nemzetközi statisztikákban is kiugróan rossz helyzete", írták akkor.
A bosszútörvénynek is nevezett státusztörvény Maruzsa szerint széleskörű egyeztetéssel, a nézetkülönbségek feloldásával valósult meg. A 444 számlálóját a törvény hatására felmondott tanárokról itt követheti nyomon.
A politikailag érzékeny korrupcióellenes intézkedéseken túl is sok teendője van a kormánynak, ha minden brüsszeli eurót le akar hívni. Belenéztünk a fejlesztési programok dokumentációjába, és kiderült, hogy egy csomó tanulmány, elemzés, szabályozás és értékelési rendszer nincs még készen.
Normális esetben az Európai Uniótól egyetlen ország sem kap béremelésre támogatást. Magyarországgal azért tettek kivételt, mert kiugróan rossz a közoktatás és a tanárok helyzete.
Hónapokon át tartó tiltakozások, könnygáz, álegyeztetések és felmondások övezték a státusztörvényt, ami csak tovább mélyíti az oktatási válságot.
Rengeteg pedagógus hagyta el a pályát az utóbbi években a megalázó körülmények miatt, de most a státusztörvény újabb hullámot indíthat. További ezrek nyilatkoztak arról, hogy, ha a törvényt elfogadják, akkor felmondanak. Összegyűjtjük őket.
A Pedagógus Szakszervezet szerint a következő öt évben 22 ezerrel csökken a tanárok száma.
1884-en kezdték el idén a pályát, miközben a nyugdíjba vonulók száma ennek több mint kétszerese lehet.