Jó reggelt! Ez itt napindító hírlevelünk hétvégi verziója, amiben az elmúlt hét nagyobb, érdekesebb anyagait gyűjtjük össze – a többi hírlevelünkre itt lehet feliratkozni.
Joe Biden távozó kormánya biztosított témát a hét elején, amikor korrupció miatt szankciós listára tette Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjét. A húzás Orbánnak és köreinek szólt, a kormányzat szerint viszont csak a távozó amerikai nagykövet pitiáner bosszújáról van szó. Megnéztük, milyen listára került Rogán, kik a listatársai, és ki az a pár ember, akinek sikerült róla leiratkozni.
A hét elején jött a hír, hogy a rendőrség elfogatóparancsot adott ki egy moldovai embercsempész ellen, akit az Orbán-kormány engedett szabadon, és aki a rendőrség szerint azt az autó vezette, amely a XXII. kerületben balesetet okozott egy audival. Aztán pénteken a rendőrség közölte, hogy mégsem a moldovai férfit keresik, hanem a rá „megszólalásig hasonló” testvérét, aki testvére iratait használta.
Eddigre már Magyar Péter és más politikusok is elkezdték számonkérni Orbánt, hogy miért engedte szabadon az embercsempészeket, és hogy hogy kerülhetett vissza az országba. Erre a Fidesz elkezdte álhírterjesztéssel vádolni Magyart, aki aztán péntek este közölte, hogy szerinte a megszólalásig hasonló testvérről szóló történet csupán rogáni mese, és ha valaki álhírt terjesztett, akkor az legfeljebb a rendőrség lehetett.
Eközben újabb fotók kerültek elő Orbán Viktor indiai utazásáról, egy indiai lap pedig arról írt, hogy nem is miniszterelnök, hanem a felesége, Lévai Anikó kaphat ájurvédikus kezelést a keleti országban.
Bár Fábry Sándor korábban néha visszafogottan kritizálta az Orbán-kormány visszásságait, Bayer Zsolt csak azután állt bele, hogy a humorista elárulta, hogy vágyik egy Kossuth-díjra, de „ezektől semmit” nem vár. Fábry, a szótudó útközben valahol szem elől tévesztette azt a bizonyos morális pontot, így most gyakorlatilag senki sem védte meg.
A megválasztott amerikai elnök egy rakás területet hozzácsapna az Egyesült Államokhoz, köztük Grönlandot is. Az ötlet nem tetszett se a grönlandiaknak, se a dánoknak, meg igazából senki másnak se – jó nagy feszkó lett belőle. A grönlandi miniszterelnök szerint a grönlandiak inkább grönlandiak szeretnének lenni, és nem dánok vagy amerikaiak.
A Trump mellett legyeskedő Elon Musk mostanában az Egyesült Királyság belső botrányaival foglalatoskodik, de beállt egy rakás más bevándorlásellenes európai párt mögé is – csütörtökön például az egekig magasztalta a német szélsőjobb vezetőjét. Kérdéses, hogy a világ leggazdagabb emberének nyomásgyakorlása mögött van-e stratégia, és ha van, mindez milyen hatással lesz a trumpi külpolitikára.
A másik techmilliárdos, Mark Zuckerberg is elkezdett gesztusokat tenni Trump felé. Megírtuk, hogyan kormányozza be a Facebookot a MAGA-univerzumba, a Lakmusz pedig sorra vette, hol bicsaklik meg az az érvelés, ami alapján hirtelen megszüntették a Meta külső tényellenőrző programját.
A címlapja tetején a nagybetűs ELPUSZTÍTHATATLAN felirattal, alatta egy rajzolt olvasóval, aki épp az imént ugrott egy seggest röhögve egy géppisztoly csövére, belül pedig az isten- és főpapgúnyoló karikatúraverseny legjobb versenyműveivel jelent meg január 7-én a francia szatirikus lap, a Charlie Hebdo tízéves jubileumi száma. Tíz éve, hogy két terrorista mészárlást hajtott végre a lap szerkesztőségében – a Charlie Hebdo tökös maradt, a világ kevésbé.
Sokáig úgy nézett ki, hogy a centrumpártok kigolyózzák az osztrák választást megnyerő szélsőjobboldalt. Január 3-án azonban egymásra borították az asztalt, bukott a kancellár is, a kormányalakítás lehetősége szélsőjobbos Herbert Kickl ölébe hullott. Kérdés, hogy sikerül-e megállapodnia a Néppárttal.
A lángoló Los Angelesből napok óta apokaliptikus felvételek érkeznek. Nemcsak ismert hollywoodi helyszíneket emészt fel a tűz, hanem számos híres ember otthonát is, ismét bizonyítva, hogy a klímaváltozás következményei elől nem jelent védelmet a vagyon. Szélsebesen terjednek az álhírek, és Trump is régi politikai ellenfelének rontott neki a tűz miatt.
Ha már önnek is kifolyik a szeme a sok betűtől, videóban szedtük össze, hogyan pörgött be a közélet Magyarországon az újév első hetében: kitiltásban és lábujjakban gazdag újévet hozott a Magyar Péter-szilveszter.
Nehéz bármi biztatót mondani azok után, hogy tavaly elinflálódott a közbeszédben a bántalmazás, a gyerekvédelem, és gyakorlatilag leépítették az összes, a magyar közéletben ismertnek számító női politikust. Itt az idei év első nem túl vidám, de nem is nehéz Tyúkolja!