Az Egyesült Államok és Irán megállapodott, de továbbra is ellentmondásos üzenetek érkeznek Washingtonból és Teheránból.
Az amerikai alelnök szerint nagy előrelépés történt az amerikai–iráni tárgyalások első fordulójában.
Irán továbbra is állítja, a szombati izraeli támadás miatt lezárták a Hormuzi-szorost, amit az Egyesült Államok továbbra is tagad.
Pedig mindenki más úgy tudja, hogy tényleg lezárták. A Hezbollah nem hajlandó elfogadni a tűzszünetet, és megrakétázta az izraelieket, akik erre azonnal válaszoltak.
A nyilatkozatot mindkét elnök aláírta, de a legfontosabb kérdésről, Teherán atomprogramjáról még tovább tárgyalnak.
A megállapodás szerint egyebek mellett megnyitják a Hormuzi-szorost, Iránnak pedig soha nem lesz atomfegyvere.
A részletekről a következő hetekben fognak tárgyalni.
Ha minden jól megy, pénteken Svájcban az amerikaiak és az irániak aláírnak valamit, ami beszünteti a lövöldözést, újranyitja a Hormuz-szorost és nemzetközi ellenőrzés alá vonja a teheráni atomprogramot. De csak ha minden jól megy – és így is maradnak elvarratlan szálak bőven.
A megállapodás Libanonra is vonatkozik. A hírre esni kezdtek az olajárak.
És megnyílhat a Hormuzi-szoros.
A műtrágya beszerzési árának drasztikus emelkedése a Hormuzi-szoros blokádja miatt következett be.
Az iráni külügy szóvivője szerint Washington újabb követelései miatt még nincs végleges egyezség.
Az amerikai hadsereg szerdán már kilőtt egy olajszállító tankert az Ománi-öbölben.
Kedden még arról beszélt Trump, hogy „nagyon-nagyon közel van egy nagyon erős egyezség”, napokon belül megállapodhatnak Iránnal.
A helikopter a Hormuzi-szorosnál járőrözött. A lelövését elismerte Trump, aki szerint „szükségszerűen reagálniuk kell” az esetre.