Hétvégi olvasnivalók cuki lelkekről, sármról és az emberek elnökéről

reggel 4
2024 november 30., 09:29

Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevelének hétvégi kiadása, az elmúlt hét nagyobb anyagait összefogva. Többféle hírlevelünk van, ezekre itt lehet feliratkozni.

Az élet itthon

Vogel Evelin
photo_camera Vogel Evelin Fotó: Kaufmann Balázs / 444

Interjút adott a 444-nek Vogel Evelin, és többek között arról beszélt, hogy a hangfelvételek készítését mások ajánlották neki, és azok több helyen is lehetnek, valamint hogy újabb politikai párt alapítása is megfordult a fejében. De érdemes elolvasni az egészet, emlékezetes beszélgetés kerekedett belőle.

Miután Magyar Péter egy „új rendszerváltás” igényét jelentette be, megnéztük, hogy az 1989-es ellenzék rendszerváltó 12 pontjából melyik mennyire érvényes még ma. Magyarhoz kapcsolódott Róna Dániel, a 21 Kutatóközpont igazgatójának vendégcikke, amit azután írt, hogy sokan szkeptikusan fogadták a Medián új számait, melyek szerint a Tisza már masszívan előzi a Fideszt.

A parkolás teljesen átszabását hozta a héten a Fővárosi Közgyűlés ülése, és bár a polgármester-helyettesek megválasztása elmaradt, mi megírtuk, mit kell tudni Kiss Ambrusról, aki miatt összefeszült Karácsony a tiszásokkal. Továbbá rácsodálkoztunk a fideszes Csurka-rehabilitációra, a szentesi Fidesz állapotára, megírtuk, hogy féláron akarja megszerezni a kormány az Akadémia vagyonát, ott voltunk a Puskás Múzeum „megnyitóján”, ahol Orbán ismét furcsaságokat beszélt, és miután Sulyok Tamás hasonló tematikájú videót posztolt, elmentünk megkérdezni az embereket, tudják-e, ki a köztársasági elnök Magyarországon.

A jövő héten kerülhet sor Orbán Balázs disszertációjának védésére, erre készülve összefoglaltuk, amit a dolgozatról eddig tudni lehet, meglátogattuk emellett a Mi Hazánk vidéki MDF-piac újraélesztési kísérletének egyik helyszínét, a Lakmusz pedig arról írt, hogy 160 oldalas tanulmányban mérte fel Rogán minisztériuma, hajlandóak-e a magyarok katonának állni. Véleménycikkünkben pedig arról írtunk, hogy az egyházon belüli visszaélések többet érdemelnek Semjén és Vadai süket vitájánál.

Pénzek

Lett új jegybankelnökünk a héten, és írtunk arról, hogy túlzottan is optimista Orbán, felzárkózás helyett csak még jobban leszakad a magyar minimálbér jövőre, súlyos milliárdokkal ugorhat meg Paks II. költsége, ha belenyúlnak a fix áras megállapodásba, bemutattuk, hogy a NER felső köreiből is lehet néha nagyot bukni, és ott voltunk a tárgyalási napon, ahol tagadta a bűnösségét a korrupciós óriásperben Varga Mihály volt helyettes államtitkára és Palkovics László volt bizalmasa is, valamint akkor is, amikor négy vádlottat ítéltek letöltendőre.

A Qubit a héten írt arról, hogy az állam egyre több szegény családtól veszi el a gyerekeket, valamint hogy az egész Európai Unióban a magyar nők szenvednek leginkább a családon belüli erőszaktól, és hogy a magyarok járnak a legtöbbet orvoshoz Európában, mégsem látszik meg az egészségükön.

Sárm

photo_camera Fotó: Bankó Gábor/444

Egy politikustól azt várjuk el, hogy teljesen fake környezetben is legyen állandóan önmaga. A szavazók sok mindent megbocsátanak, de ha egy politikus sokáig nem tűnik autentikusnak, azt már nem. Sonnevend Júlia médiakutató könyvet írt a politikai sármról, erről beszélgettünk vele.

Világ

photo_camera Fotó: ADRIAN DENNIS/AFP

Alekszej Navalnij, Putyin legismertebb politikai ellenfele mindent arra tett fel, hogy lehet másmilyen Oroszország, de vereséget szenvedett. Halála után megjelent könyve, a világpremierrel egy időben magyarul kiadott Hazafi egyszerre önéletrajz és börtönnapló, és annak ellenére is felkavaró olvasmány, hogy már olvasás előtt lehet tudni a végét. Megjelent Angela Merkel önéletrajza is, mi első körben megnéztük, miket írt benne Orbán Viktorról, és ha már Orbán és világpolitika, írtunk arról is, hogy tét nélküli provokáció Netanjahu meghívása Magyarországra. A hét legmeglepőbb híre volt, hogy az előzetesen 10 százalékra mért szélsőséges politikus kapta a legtöbb szavazatot a román elnökválasztás első fordulójában.

Videó

Könnyen lehet személyes az ember az erdőben - mondja Kollár-Klemencz László, a Kistehén egykori frontembere, aki zenéjével még mindig képes újabb generációkat megmozgatni. Közben visszavonultan él a tanyáján, most pedig regényt írt az állatok, az emberek és Isten kapcsolatáról.

Podcastok

tyúkól karácsony
photo_camera tyúkól karácsony Illusztráció: Kiss Bence/444

A Mérték Médiaelemző Műhely tartalomelemzéses kutatással vizsgálta meg 8 nagy elérésű médium több mint 2500 hírét. RTL és TV2, Népszava és Magyar Nemzet, Origo és 24.hu, közmédia - melyik mennyire elfogult? Erről volt szó a Lakmusz podcastjában. És volt Tyúkól is a héten, ahol a téma a karácsony volt. Hogy túl korán-e, arra is választ ad az epizód.