Újabb színes-szagos adalékokat találtunk a Dózsa László-életműhöz: ezúttal két régebbi nyilatkozatára hívjuk fel a figyelmet, az egyik az MDF-kormány idején, a másik a Gyurcsány-korszakban hangzott el.
Bár ítélet még nem született az 1956-os plakát ügyében, egy antropológus szakértő már kimondta, hogy nagy valószínűséggel Pruck Pál volt az a fiú, akiről Dózsa László évek óta állítja, hogy ő maga az. (Máig nem mondta ennek az ellenkezőjét, legfeljebb azt, hogy kegyeleti okokból lemond a képről, mert szerinte egy cáfolattal az édesanyja emlékét gyalázná meg.)
Ez viszont csak a jéghegy csúcsa volt, a botrány 2016. őszi kirobbanása óta rengeteg hihetetlen, pontosabban nem hihető történetére derült fény, és akkor még nem is említettük a témába nem vágó csoportszexét 7 nővel, vagy hogy állítása szerint 3 éves korában az oroszlánszelídítő Halbalek bácsi beszervezte egy mutatványba, amiben egy Józsi nevű oroszlán tátott szájába tette a fejét. Egy hosszú mondatban idézzük fel újra, mit állított a saját 1956-os szerepéről és halálközeli élményeiről:
Nem elég, hogy Dózsát, ahogy azt mesélte, 14 éves korában, 1956-ban – amikor Csepelt egyébként repülőgépek bombázták – lefotózták fegyverrel, sapkában, majd – miután felgyújtott egy orosz tankot, és megölt két oroszt (akik aztán hasonlítottak a később megszületett gyerekeire) – elfogták, falhoz állították, légvédelmi ágyúval „széttrancsírozták”, átlőtték a nyakát, a holttestére tojásgránátot dobtak, de túlélte, napokig kórházban volt, majd az ÁVH elvitte, úgy fejbe rugdosták, hogy mindkét hallócsontja eltört, csontszilánkok mentek az agyába, és a klinikai halál állapotába került, tömegsírba tették, forró mésszel leöntötték, de egy sírásó meglátta, hogy mozog az ujja, majd „Kárpáti professzor” 10 órás műtéttel megmentette, és még ezután is megmaradt a máig megőrzött sapkája (ráadásul mindkét kivégzőjével találkozott), a megtorlást pedig azért kerülte el, mert halottnak hitték, de egy korábbi interjúból még az is kiderül, hogy Dózsa László eddig összesen háromszor halt meg, ugyanis 10 éves korában agytályog-gyulladása volt, és még a mentők is lemondtak róla, nem volt pulzusa, végül egy kitelepítésre ítélt orvos robbant be az ajtón, és injekciót adott a szívébe, ez mentette meg, sőt még egyszer Vámos László is megmentette a színművészetin, amikor közölte vele, hogy: „Most menjél, feküdj be a kórházba Kárpátihoz, mert beteg vagy, addig én mindent elintézek.”
Az 1956-os Emlékévért kormánybiztosként felelő Schmidt Mária és Orbán Viktor miniszterelnök valamiért hitelesnek tartja a Maléter Pált árulónak tartó Dózsa László történetét.
Most megtaláltuk az egykori köztévés, Chrudinák Alajos Pufajkások című filmjét, amiről szinte semmilyen információ sincs a neten, de minden jel szerint az MDF-kormány idején vették fel, és Dózsa László az egyik nyilatkozó benne. Úgy tűnik, a színész itt mesélte el először a kivégzését, bár ekkor még csak arról beszélt, hogy légvédelmi ágyúval lőtték szét a nyakát, és tojásgránátot dobtak rá, fejének a szétrugdosása és az, hogy sírásók húzták ki a tömegsírból, még nem volt a repertoár része. Kuriózum, hogy Klein Robika helyett itt még egy másik áldozatot, egy bizonyos Balázs Ferikét emelt ki.
Az újdonság az, hogy Dózsa megígérte, ha visszajönnek a kommunisták, elhagyja az országot:
„És ma, lehet, hogy ugyanezek az emberek fognak megint hatalomra kerülni. Valami abszurd helyzetnek tartanám. Én akkor, hogyha ez megtörténik, akkor én fogom magam, és elmegyek ebből az országból. Ezt most elmondom így a kamerába. Mert akkor innen már nem szabad felvállalni semmit.”
Mint ismert, 1994-ben az egykori pufajkás, Horn Gyula kétharmados többséggel alakíthatott kormányt. Dózsa László nem hagyta el az országot.
De Dózsa talán még mulatságosabbat nagyzolt, amikor 2005. januárban az egykori belügyi tudósítónak, Stefka Istvánnak adott interjút a Magyar Nemzetben. Ebben már szerepelt a teljes történet a két kivégzéséről, de még merészebbet lódított, amikor a színészi karrieréről beszélt:
„Soha egy kitüntetést nem kaptam, még egy Jászai Mari-díjra sem érdemesítettek. Pedig a 80 huszár című filmben főszerepet játszottam. Cannes-ban elnyertem a kritikusok nagydíját.”
Kevés magyar embert díjaztak Cannes-ban, és Dózsa László biztosan nem volt köztük, a kritikusok díja, a Fipresci eleve filmeket díjaz, nem színészeket. Mindenesetre a 80 huszárt ki sem vitték Cannes-ba, de annak sincs nyoma, hogy más neves filmfesztiválon nyert volna díjat. Dózsa László a róla szóló Stefka-filmben már arról beszélt, hogy a film egy moszkvai fesztiválon nyert egy díjat. Ennek sincs nyoma, sőt a Filmvilágban ezt írták: „A 80 huszár korának egyik legihletettebb, nemzetközi érdeklődésre is joggal számot tartó, ámde a külföld által mégsem respektált magyar filmje.”
Vagyis Dózsa kb. annyira hiteles, mint az óbudai polgármester-jelölt, aki Mel Gibson oldalán játszotta el Szűz Máriát a Passióban, a jelenetet a Lukács-fürdőben vették fel, ráadásul ő is rendezte, amiért Oscar-díjjal jutalmazták.
Dózsa egyébként már a Magyar Nemzet-interjúban felhívta a figyelmet valami fontosra:
„Cinikus képpel a szemünkbe hazudoznak, és sikerrel, mert sajnos a magyart jóhiszeműsége miatt súlyosan lehet hülyíteni. Ötvenhat is egyre hazugabb lesz, egyre messzebb kerül tőlünk. Egy-egy ötvenhatos ünnepség lassan kommunista fiestává válik. Én ebben már nem akarok részt venni.”
Fél évvel később Gyurcsány Ferenccel koccintva ünnepelte meg a kitüntetését.
(A cím feletti fotó: Tuba Zoltán/Képszerkesztőség)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.