Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevelének hétvégi kiadása az elmúlt hét nagyobb, érdekesebb, legfontosabb cikkeivel. Holnap augusztus 20-a, érdemes már most készülni arra, hogy a fővárosban nem lehet majd normálisan közlekedni.
Többféle hírlevelünk van, itt lehet közöttük válogatni, illetve feliratkozni.
Mióta Karácsony Gergely Budapest főpolgármestere, egy fiatal szakreferens kirúgása az általa vezetett hivatal talán legzavarbaejtőbb ügye. Ezzel a mondattal kezdődik a hét egyik legizgalmasabb cikke, Miklósi Gábor TLDR-je a pályakezdő környezetvédelmi szakreferensről, akit 2,5 éve megtalált a kormánypropaganda, mert leírta, hogy szerinte alkotmányellenes a gyerekek megkeresztelése. A Főpolgármesteri Hivatal hamarosan kirúgta, ami a per jelenlegi állása szerint 11 millióba fog kerülni az adófizetőknek.
Megírtuk a héten, hogy kivonulnak az EU-ból a Nyílt Társadalom Alapítványok, és tömeges leépítéseket jelenthetnek be, és megnéztük azt is, hogy mi lehet a titka Szűcs Lajos fideszes képviselőnek, aki Orbán akaratával dacolva okozott minimum 13 milliárd forint kárt az adófizetőknek a teniszszövetség elnökekeként, mégsem nyúltak hozzá.
A hét legnagyobb visszhangot és közéleti vitát kiváltó történése alighanem Gulyás Márton interjúja volt Kőszeg Ferenccel. Mindazt, amit erről a meglehetősen rossz hangulatú interjúról tudni érdemes, Szily László szedte össze publicisztikájában.
A magyar gazdaság vesszőfutását nyomon követő cikksorozatunkban a héten bemutattuk, hogyan érthető meg a rekordmagas magyar infláció a termékek mérete felől, és a friss GDP-adatok nyomán írtunk arról is, hogy Európa leggyengébbjei között van a magyar gazdaság teljesítménye.
Véget ért a Sziget, a legjobban várt eseménnyel, Billie Eilish koncertjével. A koncertről írunk hosszabban is, és fotógalérián mutattuk be a legelszántabb rajongókat.
A Sziget legnagyobb dobását viszont alighanem egy neres milliárdos hozta össze, akiről a Blikk írta meg, hogy részegen inzultált másokat, ezért kidobták a rendezvényről, a bejáratnál pedig a rendőrökkel szólalkozott össze, és intézkedés közben eltört a keze. Szintén a bulvárlap szállította azt az információt is, hogy a férfi Habony Árpád unokatestvére, Szetlik Gergely lehetett, ezután pedig részletesen megírtuk, ki ő és milyen háttérből érkezett.
A Qubit interjúban foglalkozott a kérdéssel, hogy miért hagyja tönkremenni az Orbán-rendszer a közoktatást, míg a Lakmusz kiderítette, hogy az Esti mesék lázadó lányoknak című könyv miatt kapta a Libri a „fóliázós” bírságot.
Ma indul az atlétikai vébé Budapesten, beharangozó cikkünkben megírtuk, hogy a sportág szempontjából rendkívül furcsa pillanatban, amikor a csodacipők épp átírnak mindent, amit eddig erről a sportról gondoltunk. Ott voltunk a szurkolói zóna átadásán is, ahol kiderült, Németh Balázs sajnos hónapok óta nem sportol, de Schmidt Ádám államtitkár súlypontemelkedése sem a régi már.
És ha már sportok, megnéztük azt is, mennyire igaz a népszerű narratíva, hogy Messi az USA-ba igazolásával beintett volna a szaúdi rezsimnek.
A hetet Rácz András elemzésével indítottuk, aki arról írt, hogy az ukránok nem követtek el eddig stratégiai hibát a tavaszi-nyári ellentámadás során, és a műveletek első szakasza utáni stratégiaváltás, az azóta megfigyelhető konzisztencia és a fokozódó eszkaláció mutatja: az ukrán vezetés hisz a sikerben, az orosz vonalak áttörésében.
Írtunk emellett arról, hogy két orosz újságíró és egy aktivista esete is azt bizonyítja, hogy a Kreml ellenfelei még hazájukon kívül se érezhetik magukat biztonságban, és írtunk az ukrajnai korrupcióellenes küzdelemről, ami most éppen az önkormányzati beruházások nyomán lángolt fel.
Foglalkoztunk a héten régiós hírekkel is: megírtuk, hogy egyszerre próbálják Moszkva, Berlin és Brüsszel ügynökének beállítani a lengyel ellenzéket, hosszan írtunk a szlovákiai rendőrháborúról, ami az ország közeljövőjét is befolyásolhatja, és megnéztük, Szijjártó Péter hogyan nem avatkozik bele soha más országok belügyeibe.
Ezeken túl is sűrű hetünk volt: írtunk a kínai ingatlanóriás amerikai csődeljárásáról, bemutattuk azt az amerikai ítéletet, ami mérföldkő lehet az ország kílmaküzdelmeiben, ugyanis egy bíró kimondta, hogy a fiataloknak joguk van az egészséges környezethez, és az állam jogsértő, ha ezt nem veszi figyelembe működése közben. Megnéztük azt is, hol tart a Musk-Zuckerberg ketrecharc-őrület (Musk teljes mentális összeomlásánál kb.), és írtunk arról, hogy Finnországi nyércfarmokon tanulmányozzák a H5N1-et, hogy ha egy potenciálisan világjárványt okozó vírus bukkan fel, felkészültebben várhassuk, mint a SARS-CoV-2-t.
Zárásként pedig ajánljuk a sorozatajánlónkat a dúsgazdag családról, ami amerikaiak millióinak írta föl receptre a heroint.