Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevele, az elmúlt hét fontosabb-érdekesebb nagyobb anyagaival. Többféle hírlevelünk van, itt lehet közöttük válogatni.
A hét, meg persze a hónap és esélyesen az év külpolitikai történése az amerikai választás volt, melyen egy rendkívül sűrű kampányidőszak után Donald Trump legyőzte Kamala Harrist. Hogy Trump visszatérése mit jelent majd az Egyesült Államoknak és a világnak, az megjósolhatatlan, de a választás éjszakáján született elemzésünkben azt már kiemeltük, hogy általános elégedetlenségi hullám repítette vissza Trumpot a Fehér Házba, és USA-szakértő vendégszerzőnk, Tábor Áron publicisztikájában arról is írt, hogy a régi-új elnök második ciklusát onnan indíthatja, ahol az elsőt a Capitolium ostromakor abbahagyta. És megírtuk azt is, hogy Trump mindenhol tarolt, messze nem csak az iskolázatlan fehér férfiaknak köszönheti a győzelmét.
Az amerikai választásnak annyiban magyar vonatkozása is volt, hogy láthattuk, Orbán Viktor és kormánya mennyi energiát és pénzt invesztált a Trumpékkal való kapcsolat kiépítésébe. Első ránézésre így Orbán jó lóra tett, és ezúttal tényleg lehetnek majd barátai a magyar kormánynak Washingtonban, de azért elég világos figyelmeztető jelek is vannak: egyrészt hogy a Trump által belengetett gazdaságpolitika elég nagy károkat okozhat Magyarországnak, másrészt hogy kérdés, meddig nézik el Trump környezetében, hogy a magyar kormány Pekinggel barátkozik.
És miközben hír volt, hogy egy amerikai szankciós lista újabb magyar állampolgárokat fed fel, akik részt vettek a katonai rádiók Oroszországba csempészésében, itthon a kormánymédiát teljesen szabadjára engedték, és bármit megengedhettek maguknak David Pressman nagykövettel szemben.
Trump sok mindent mondott már az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, például hogy 24 órán belül véget vet neki. Újraválasztásával eljön a megvalósítás ideje, a kérdés már csak az, hogy mit, hogyan és mikor várhatunk a közismerten kiszámíthatatlan régi-új elnöktől.
Épp a választás követő napokban zajlott diplomáciai nagyüzem Budapesten, valamiért a Puskás Arénában, ahol Zelenszkij is felszólalt, hangsúlyozva, hogy vannak a jelenlévők között olyanok, akik 20 éve ölelgetik Putyint, miközben Orbán sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy vodkával ünnepelték Trump győzelmét. Végighallgattuk emellett Brüsszelben Várhelyi Olivér hosszúra nyúlt biztosi meghallgatását, és ott voltunk Orbán, von der Leyen és Michel pénteki közös sajtótájékoztatóján is.
Európában is hozott felfordulásokat a hét, a német kormánykoalíció például megvárta a válságtanácskozással az amerikai választást, és még aznap este összeomlott. Szerbiában a leválthatatlan Aleksandar Vučić fejét követelték az újvidéki szerencsétlenség után, és írtunk arról is, hogy hogyan fordulhattak elő antiszemita támadások Amszterdamban, a világ egyik legbiztonságosabbnak tartott városában.
A hetet Somkuti Bálint, az akkor még a „Szuverenitásvédelmi” Hivatalnál dolgozó kutató indította el, aki valamiért arról posztolt az oldalára, hogy az 56-os hősök nem hősök, hanem bolondok voltak. Somkutit pár órán belül kirúgták, és mint cikkünkben írtuk, története komoly kérdéseket is felvet: ha a túlerő ellen harcolók bolondok, mi lesz a Góliát ellen Dávidként harcoló Fidesszel?
A héten megmutattuk, ki az egyetlen olyan újonc polgármester, aki a Gattyán-féle MEMO színeiben nyert, rácsodálkoztunk arra, hogy hogyan nézhetett ki a dunai árvíz a KSH irodáiból, kiderült, hogy tényleg eladhatják az egykori kertészeti egyetem egy részét, közben az újpesti önkormányzat meglepődve nézi, ahogy bontják a Tungsram-telepet, és megírtuk azt is, hogy félmilliárd forintot költött a kormány egy régóta felfüggesztett beruházásra, de nem árulja el, hogy miért. Emellett ott voltunk a tárgyaláson, melyen a bíró arra jutott, hogy aránytalan büntetés volt a Kölcsey Ferenc Gimnázium öt tanárának elbocsátása, és Révész Zsuzsa meggyilkolása nyomán írtunk arról, hogy a tragédia általános hiányosságokra mutathat rá: a rendszer nem nyújt gyors és hatékony védelmet a párkapcsolati erőszak áldozatoknak és rokonaiknak, a gyerekpszichiátriai ellátórendszer pedig komoly gondokkal küzd.
És megjelent a szavak szintjén amerikai választásokhoz kötött, valójában már októberben elkészült költségvetési terv a jövő évre, ami megint meglehetősen ambiciózusnak tűnik, nem is véletlen, hogy kockázatok sorára figyelmeztetik a ma még Varga Mihálynak hívott Nagy Mártont.
Nyolcvan éve gyilkolták meg Radnóti Miklóst, aki a végsőkig próbált magyar költő lenni, de nem hagyták. A magyar állam előbb a nemzetből, majd az élők sorából is kilökte.
A napokban jelenik meg és már meg is rendelhető a 444 jó hely Magyarországon útikönyvünk! És ennek örömére a szerző, Bede Márton volt a Nem rossz könyvek podcast vendége, ahol nemcsak az új könyvről, hanem általában, útikönyvekről és utazásról is kérdeztük.
Írtunk a héten Rubi Anna dokumentumfilmjéről, Az életed nélkülem című alkotásról, ami olyan fogyatékossággal élő gyereküket nevelő édesanyákat mutat be, akik beperelték az államot, amiért az elmulasztotta a kötelességét és nem épített elegendő lakóotthont ezeknek az embereknek.
És megjelent Váncsa István régi-új itáliai szakácskönyve is, az ünnepi Eseményről Uj Péter írt lelkes beszámolót.