Jó reggelt, jó hétvégét! Ez itt a hírlevelünk hétvégi kiadása, az elmúlt napok nagyobb anyagaival.
Ez a hét az előző hétvége feldolgozásával telt, és a vonatkozó anyagaink közül még a terjedelmesebbeket sem tudom itt mind felsorolni. Aki egycsapásra szeretne képbe kerülni, hogy honnan jöttek a Moszkva felé menetelő zsoldosok, és hova tartanak, annak Rácz András szakértő és Király András kollégánk podcastes beszélgetését ajánlom, amelyet a műsorvezető, Csurgó Dénes írott és szerkesztett formában is közzétett. Hogy milyen szemérmetlen buzgalommal állt ki az orosz érdekek mellett ezek után Orbán Viktor, azt legjobban Herczeg Márk publija szedte össze.
A régi mágnások három évtized után végre eltűnhetnek a színről, és nem sokan sajnálják őket. De a kérdés ma már inkább az, hogy kik kerülnek a helyükre, és az is, hogy nem nyeri-e túl magát az állam, amely az oligarchavagyonokért folytatott hajsza során a legkevésbé sem válogat az eszközökben.
2010 óta egyetlen közjogi intézmény sem fejtett ki akkora ellenállást és ért el akkora sikereket a kormányzat nyomulásával szemben, mint a bírók 2018-ban megválasztott önigazgatási testülete, az OBT. Az ellenállás egyik kulcsfigurája Matusik Tamás volt, akit június elején a tagok – az OBT történetében először – elnökké választottak. Miklósi Gábor beszélgetett vele.
Az árstopok törlése után is a kormányon múlik, hogy mennyibe fognak kerülni az élelmiszerek. A kötelező akcióztatás részleteitől függ, hogy megéri-e teletömni a spájzot és a mélyhűtőt július végén. Iparági szakértők szerint az árstop kivezetése mindenképp áremelkedést hoz.
Tuzson Bence lesz az új igazságügyi miniszter, Varga Judit Brüsszelbe távozik. Utóbbinak sűrű éve volt: beesett egy kis Pegasus, egy kis Schadl, egy kis CSOK-támogatásból felhúzott balatoni nyaraló, aztán egy válás. Ezzel megint nincs nő az Orbán-kormányban.
Belépni a politikai térbe nőként nem könnyű, családalapítás körüli fiatal nőként pedig különösen nem - mondja nagyinterjúnkban Donáth Anna, akire gyorsan rá is repült a kormánymédia, mert kérte már pszichológus segítségét az őt ért támadások miatt.
Elindult a fesztiválszezon, és mi ott voltunk Orfűn a vécébuliban, illetve természetesen az örök kedvenc sounderekről sem feledkeztünk meg.
De milyen volt női rappernek lenni az 1990-es években, és milyen a mai Magyarországon? Generációs különbségekről mesélt videónkban a most feltörekvő Sisi és az Emergency House egykori rappere, MC Ducky, akit Angliában kerestünk fel.
Buda Flóra Anna háromszor pályázott a filmtervével a Nemzeti Filmintézetnél, de mindig visszapattant. Cannes-ban Arany Pálmával díjazott kisfilmje, a 27 végül francia pénzből foroghatott. Filmjét a fiatalok problémái ihlették, díját a magyar tanároknak ajánlotta.
Jennifer Lawrence az új Stifler mamája, miközben a 2020-as évek Amerikai pitéjében nincs szex, de annál több a prosztóság.
Lakmusz: Egy film, aminek elhisszük, hogy '57 május elsején az LSD miatt ünnepeltek százezrek a Hősök terén