Legalább tizenöt éve – inkább még régebb óta – jelennek meg elemzések az Egyesült Államok által dominált világrend küszöbön álló hanyatlásáról: a 2008-ban kirobbant gazdasági válság, az iraki és afganisztáni beavatkozások kudarca, az erősödő amerikai belpolitikai bénultság és az ettől nem függetlenül feltörő populizmus mind azt jelezte, hogy valami alapvetően változik a minket körülvevő világban. 2016, azaz a Brexit-referendum és Donald Trump megválasztásának éve már egyfajta annus horribilis volt a liberalizmus nemzetközi védelmezői számára, egyben arra is ráirányítva a figyelmet, hogy a letagadhatatlan globális erőeltolódást a rendszer központi államaiban zajló belső folyamatok is felgyorsítják.
Vitatott azonban, hogy egyáltalán létezett-e valaha az a liberális rend, amit sokan most temetnek.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.