Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevele. Súlyos meleg van, meleg is marad. Tegnap Baján dőlt meg a melegrekord, ki tudja, ma hol fog.
Hírlevelünkre itt lehet feliratkozni.
Kedden megkezdődött a főpolgármesteri szavatok újraszámolása, első körben nyolc kerületben, és aznap csak a XXIII. kerületben változott jelentősen a Karácsony és Vitézy közötti különbség. Vitézy arról posztolt, hogy az első napon 270 szavazat minősítése változott, de a végeredményre nem volt hatással. És hogy tovább bonyolódjon az amúgy sem könnyen követhető történet: panasz érkezett az Alkotmánybírósághoz arról is, hogy a Kúriának kellene újraszámolni a főpolgármester-választás szavazatait.
Írtunk arról is, hogy Vitézy Dávid 226 nyilatkozatot csatolt az első fellebbezéséhez, miszerint a kárára tévedtek a számlálásnál a „kétikszes” szavazólapoknál. Az utólagos jegyzőkönyv szerint rengeteg ilyen nyilatkozat kamu lehetett. Más kérdés, hogy ez nem érinti az újraszámlálási eredményt, attól az még valós.
Urfi Péter alapos cikkben járta körül a kérdést, hogy hogyan veszíthette el a Fidesz Keszthelyt, a várost, amit 20 éve vezettek, és aminek elvesztését még pár éve sem gondolta volna senki. Helyi erős civil jelöltek, Magyar Péter felemelkedése és az egészségügy bezuhanása is benne lehet a meghökkentő eredményben, de a lényeg a részletekben lakik.
Ott voltunk Ferihegyen, ahol Nagy Márton eredetileg a visszaállamosítással tervezett volna dicsekedni, de a téma persze főleg az időközben beállt reptéri káosz volt, közben továbbra sem tudni sokat arról, hogy mit tervez pontosan kezdeni a kormány a független sajtó külföldi támogatásaival, de Tuzson Bence igazsgügyi miniszter mindössze egy hónapot kapott, hogy kidolgozza a részleteket. Kapcsolódó, hogy megkaptuk a választ: azért nem támogatta a kormány a 444 oroszországi betiltásáról szóló uniós nyilatkozatot, mert az csak újabb orosz válaszlépést eredményezett volna. A Lakmusz pedig arról írt, hogy orosz állami médiumokat betiltó uniós jogszabály lett hivatkozási alap a kormány „háborús propaganda” elleni terveihez.
És hír volt még itthonról, hogy
Miért száll el nálunk mindig a költségvetés, akármilyen kormány van hatalmon? Miért bírjuk ilyen rosszul a külső sokkokat? Mi lesz, ha jön a világrecesszió? Mit csinálnak jobban a románok? Miért süllyedtünk a régió éléről az utolsók közé? Hány milliárdba kerül nekünk évente a kormány külpolitikája? Uj Péter Zsiday Viktorral beszélgetett.
Közben számos jelét látni annak, hogyan próbálja felhizlalni a megrottyant költségvetést a kormány: hétfőn kiderült, hogy maradnak a különadók, sőt, a bankok még új tételeket is kapnak (nem is tetszett nekik), emellett friss hír volt, hogy megduplázta a kormány a NAV által kiszabható bírságok összegét, és hogy növeli a közlekedési bírságok összegét. Gazdasági hír volt még, hogy 3,7 százalékra csökkent az infláció júniusban, de nem örülhetünk ennek sokáig, és hogy ahogyan várható volt, Brüsszel a túlzottdeficit-eljárás elindítását javasolja Magyarország ellen.
Párhuzamosan azzal, hogy Modi Moszkvába utazott, kedden elkezdődött Washingtonban a NATO-csúcs, beharangozó cikkünkben írtunk arról, hogy mire lehet és mire nem érdemes számítani.
Ott van Washingtonban Orbán Viktor is, aki arról a „békemisszióról” érkezett, ami miatt a cseh külügyminiszter egyenesen hasznos idiótának nevezte a magyar miniszterelnököt. Lehet tudni azt is, hogy Orbán kavarásai miatt sokan dühösek Brüsszelben, sőt, az EP alakuló ülésén sem szólalhat fel. Orbán egy kiszivárgott levél szerint moszkvai látogatása után értesítette a megbeszélésekről az EU vezetőit, majd nagyjából felmondta Putyin narratíváját. Ennek fényében tán az sem meglepő, hogy a kijevi kórházbombázással kapcsolatban orosz dezinformációt terjesztett a Magyar Nemzet, míg Orbán az orosz felelősségre egy szót sem vesztegetve írt arról a kórháztámadás nyomán, hogy ahogyan az várható volt, az orosz-ukrán háború kegyetlensége szintet lépett.
Ausztriában is okoznak problémákat az orosz kapcsolatok: részletesen írtunk arról, hogy az osztrák Raiffeisen orosz üzletei annyira idegesítik az amerikaiakat, hogy már a bank bedöntésével fenyegetnek.
Hír volt még kedden, hogy ahogyan az sejthető volt, végül felfüggesztette az EU Grúzia uniós csatlakozását, közben a kínai elektromosautó-óriás BYD Magyarország mellett Törökországban is gyárat épít. És írtunk még arról is, hogy
Spanyolország 12 év után újra ott van az Eb döntőjében. Megérdemelten, jó játékkal verték a franciákat az első elődöntőben. Ma este holland-angol meccs jön.
Igaz, ez még csak előzetes adat.
Jött a semmiből pár virágültető civil, és húsz év után lenyomta a verhetetlennek tűnő kormánypártokat. Magyar Péter felemelkedése és az egészségügy bezuhanása is benne lehet a meghökkentő eredményben, de a lényeg a részletekben lakik.
Vitézy Dávid 226 nyilatkozatot csatolt az első fellebbezéséhez, miszerint a kárára tévedtek a számlálásnál a "kétikszes" szavazólapoknál. Az utólagos jegyzőkönyv szerint rengeteg ilyen nyilatkozat kamu lehetett. Más kérdés, hogy ez nem érinti az újraszámlálási eredményt, attól az még valós.
Miért száll el nálunk mindig a költségvetés, akármilyen kormány van hatalmon? Miért bírjuk ilyen rosszul a külső sokkokat? Mi lesz, ha jön a világrecesszió? Mit csinálnak jobban a románok? Miért süllyedtünk a régió éléről az utolsók közé? Hány milliárdba kerül nekünk évente a kormány külpolitikája? Podcast.
Néhány nyugati bank óriási profitot realizált az orosz szankcióknak hála, de közben ha akarnának, akkor sem tudnának óriási veszteségek nélkül kivonulni Oroszországból. Az USA-t ez egyre jobban zavarja, Ausztria viszont kitart.
Nyolc kerületben kezdték el újraszámlálni a főpolgármesteri szavazatokat. A legtöbb kerületben egyelőre csak pár szavazattal módosult a két jelöltre leadott voksok száma.
Vitézy szerint ellenfele előnye még nőtt is az első napon.
Ismét eltűnt a fény az alagút végéről.
Kivezetik a légitársaságok különadóját, de belengették a légtérhasználati díj emelését.
Szuverenitásvédelem szédületes tempóban.
A hétfői kormányinfón kérdeztük Gulyás Gergelyt arról, hogy miért egyedül a magyar kormány ellenezte a döntést elítélő nyilatkozatot.
Tavaly ilyenkor Novák Katalin már 203 kegyelmi döntést meghozott.
Rendkívüli humanitárius akciót indított a politikus.
Az egykori fideszes képviselő volt a felelős a védőnői hálózati állami átvételéért.
Akár kétéves börtönt kaphat tettéért, de a rendőrség szerint még nyomoznak, és akár súlyosabb bűncselekményekre is fény derülhet.
Visszautasítják, hogy a háborús időkben extraprofitra tettek volna szert.
Három esetben is nő a bírság tetőértéke.
A helyszínen továbbra is sokkal olcsóbb lesz a bírság, mint utólag.
A vártnál is jobban csökkent az infláció, ez azonban csak egyszeri tényezőknek tudható be. Nem ért véget még az inflációs időszak.
Magyarország ellen legutóbb 2004-ben indított eljárást Brüsszel, amit csak 2013-ban sikerült megszüntetni.
Indiában elterjedt egy videó, amin a mosolygó Putyin „legkedvesebb barátomnak” nevezi Narenda Modit, és azt mondja neki, hogy „örül, hogy láthatja”.
Keddtől csütörtökig Washingtonban tart csúcstalálkozót a NATO, Pekingből még Orbán Viktor is épp odaér. Ukrajna, a védelmi képességek növelése, és a szövetség Trump-biztossá tétele lesz a középpontban, de annyi nagyobb tagállam van épp belpolitikailag törékeny helyzetben, hogy a legnagyobb közös vállalások nem most várhatók.
Részt vesz a NATO-csúcson.
„Elképesztő gyorsasággal végzi a trollkodást” az egyik uniós diplomata szerint. Már az USA is aggódik a történtek miatt.
Jövő kedden és szerdán nincs hely a napirendben, a péntek pedig a magyar miniszterelnöknek nem jó.
Július 5-én, az azerbajdzsáni Susából küldte el a levelet Orbán Viktor.
Az orosz vezetés azt állítja, hogy ukrán rakéta csapódott a kijevi gyerekkórházba, míg az ENSZ helyszínelői arra jutottak, hogy a rakétát nagy valószínűséggel Oroszország indította.
Egy dezinformátort idéz, aki szerint az ukránok bombázták le a saját kórházukat.
Azt a miniszterelnök nem említi, hogy egészen pontosan Oroszország bombázta le a kijevi gyermekkórházat.
A védelmi szektor támogatására szánt 30 millió eurót sem kapják meg egyelőre az EU-tól.
A gyár 2026-ban kezdheti meg a termelést, és évente 150 ezer autót tud majd legyártani.
Szélsőségességgel vádolják.
A kampányhoz a francia szélsőjobboldali politikus 10 millió eurós hitelt kapott Mészáros Lőrinc bankjától.
Lemondott a Nemzeti Tömörülés főigazgatója.
Petíciót is indítottak a terv ellen, amit eddig 35 ezren írtak alá.
A hegymászót és csapatát lavina temette maga alá 2002-ben.
A franciák vezetést szereztek ugyan, ráadásul akciógóllal, de az ellenállhatatlan spanyolok négy perc alatt fordítottak.