Kedd éjjel úgy odacsapott a magyar közélet, hogy egész szerdán józanodtunk, és ma reggelre se múlt el a hatás.
Ez a Reggel 4, a 444 napindító hírlevele.
Miután éjjel ki-ki vérmérséklete szerint kidühöngte-kiszomorkodta magát az utolsó pillanatban megjelent járványügyi rendelet, illetve a melegellenes hangulatkeltést a lopáskönnyítéssel elegánsan összekötő 9. alkotmánymódosítás, illetve az örökbefogadást korlátozó törvény miatt, szerdán arra ébredtünk, hogy az éjszaka mélye tartogatott egy negyedik kemény jogszabály-módosítást is.
A választási törvény macerálásáról van szó, amihez konkrétan 23.59-kor láttak neki. Az már az első pillanatban is nyilvánvalónak látszott, hogy azért vártak eddig a nyilván nem tegnap kitalált módosítással, hogy egyetlen percet se lehessen tüntetni ellene. Az is hamar leesett, az ellenzék közös nyilatkozata is erre utal, hogy ez remek eszköz a politikai ellenfelek megfélemlítésére: tessék, a korábbi ígéretek nem számítanak, akkor és úgy alakítunk egyoldalúan a választási szabályokon, amikor és ahogy kedvünk tartja.
Az viszont már csak Magyari Péter izgalmas ma reggeli cikkéből derült ki, hogy mi lehet a kormány szándéka az összes ellenzéki párt közös listára terelésével, pontosabban, hogy mire számítanak a csapdára gyanakvó ellenzékiek. Röviden arra, hogy ez még csak a kezdet: hiába lejt már eleve meredeken a pálya és hiába síkosítják tovább ezzel az új módosítóval, a többség nem reménykedik benne, hogy a kormány ennyiben hagyná a dolgot, és a választókra bízná a döntést.
„A járványhelyzet lényegében egy próba: próbája az egészségügyi rendszernek, a gazdaság teherbíró képességének, de próbája annak is, hogy választott képviselők mit gondolnak a demokráciáról és arról, hogy nekik abban mi a dolguk. Most annak vagyunk tanúi, hogy a hatalom korábban sosem látott egyértelműséggel fedi fel valódi természetét” - írja a 444-en vezetett blogjában a TASZ.
A jogvédő szervezet szerint az alaptörvény újabb módosítása alkotmányos szinten szavatolná, hogy a közpénz elveszítheti közpénz jellegét, ha mondjuk egy alapítványhoz vagy magáncéghez kerül, és így az adóforintok útját még nehezebb lenne követni. Szurovecz Illés annak járt gyorsan utána, mit jelent az alaptörvény-módosításban az a kitétel, hogy a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokat csak kétharmados többséggel lehet bolygatni. Spoiler: dollármilliárdos tételben várható a közpénzjelleg elvesztése.
101 újabb koronavírus-fertőzött hunyt el a szerda reggeli jelentés alapján, ez eddig a harmadik legmagasabb napi adat. Összesen majdnem 2700 áldozata van a járványnak.
November elején írtuk meg, hogy vezető halálok lett Magyarországon a koronavírus, mostanra pedig eljutottunk oda, hogy ez már az összhalálozás statisztikáin is látszik. A KSH a halálesetek hivatalos adatait legutóbb az október 12-18-i héttel frissítette; ebben az időszakban a halálozások száma majdnem tíz százalékkal magasabb volt, mint a tavalyi 42. heti adat. De ez még sokkal rosszabb lesz: az operatív törzs azon a héten 205, koronavírussal összefüggésbe hozható halálesetet jelentett, míg múlt héten 600-at. Ez az elmúlt évek október-novemberi heti halálozási átlagának a negyede.
A legfontosabb vírusos információk benne voltak az esti rendes koronahírlevélben, itt csak néhány friss vagy kiemelt ajánlat: