Mészáros Lőrinc bejelentette, hogy egyéb elfoglaltságai miatt azonnali hatállyal lemond a felcsúti polgármesterségről, és utódául a jelenlegi alpolgármestert, Mészáros Lászlót ajánlotta a szavazóknak. A Magyar Idők ezzel kapcsolatban azt írta:
„Az üzletember bízik abban, hogy visszavonulását követően nyugodtabb időszak következik a község életében, hiszen az ellenzéki sajtó Orbán Viktor miniszterelnökhöz kötődő barátsága miatt állandó nyomás alatt tartotta az önkormányzat működését, a képviselő-testületi üléseket, jelentősen megnehezítve ezzel a munkavégzést. Ahogyan Mészáros Lőrinc fogalmazott, abban bízik, lemondásával és közszereplői státusának megszűnésével az ilyen típusú érdeklődés is alábbhagy a községben.”
De ki kell ábrándítanunk a búcsúbeszéd nélkül az „üzleti életbe visszavonuló” M. Lőrinc magánszereplőt: bizony még mindig közszereplő, az ő esetében ugyanis ez nem csak annyin múlik, hogy néha benéz-e az önkormányzatba magyarul helyretenni vezető amerikai újságok riportereit. Persze nem ez az első ilyen jellegű tévedés a NER vezetőinek részéről:
A HVG egy tavalyi cikkében jól bemutatta, mitől számít valaki közszereplőnek. Azért fontos, hogy valaki közszereplő-e, mert a polgári törvénykönyv szerint az ő személyiségi jogaik védelme szűkebb, mint az egyszerű állampolgárnak. Az éppen hatalmon lévők politikai menedéknek tekintik a személyiségi jogokat, az ellenzék viszont a nagyobb nyilvánosságot szeretné: bővítené a közszereplők körét, a témákat pedig szaporítaná, hogy a közszereplők legyenek kötelesek tűrni a nekik nem kedvező információkat.
Arról, hogy ki a közszereplő, a magyar törvények nem adnak pontos meghatározást, egyedül a 2003-as ügynöktörvény ír ilyesmiről: közszereplő „az a személy, aki közhatalmat gyakorol, gyakorolt vagy közhatalom gyakorlásával járó tisztségre jelölték, illetve aki a politikai közvéleményt feladatszerűen alakítja vagy alakította”. De ez a meghatározás csak az ügynöktörvényre kötelező, más jogterületen nem kell figyelembe venni.
A 2014-es Ptk. nem is közszereplőkről, hanem közéleti szereplőkről ír, de nem határozza meg pontosan, kik ezek. A Kúria egy büntetőügyben 2015-ben azt mondta ki, „a közszereplő fogalmát – speciális, büntetőjogi értelemben – jogszabály nem határozza meg. A fogalom nem azonosítható a polgári jogban ismert úgynevezett nyilvános közszerepléssel, illetve közéleti szerepléssel”, de az ügynöktörvény meghatározásával sem. Azaz jelenleg vannak olyanok, akik nyilvánvalóan közszereplők, mint például a kormány tagjai vagy a parlamenti képviselők, de a teljes kör csak a bírói gyakorlat alapján, egyes ítéletekkel fog egyre inkább kirajzolódni.
Amikor például Habony Árpád perelt a Jobbik „Ők lopnak” feliratú plakátjai miatt, és arra hivatkozott, hogy nem közszereplő, első fokon úgy határoztak, hogy Habony igenis közszereplő, többek között azért, mert médiatulajdonos, akinek a cégeihez állami pénzek kerülnek, továbbá szerződéssel nem rendelkező politikai tanácsadó, akinek valamilyen ráhatása mindenképpen van a közügyekre. „Nem attól közszereplő valaki, hogy a nyilvánosság elé lép, hanem hogy olyan tevékenységet végez, ami egyértelműen azzá teszi” – hangzott el az indoklásban.
A HVG cikke szerint egyre inkább az a felfogás nyer teret, hogy az érintett saját szerepfelfogásától, valós tevékenységétől függ, hogy közéleti szereplő-e, vagyis aki bloggerként politikáról ír, vagy művész/tudós, aki rendszeresen ír vagy beszél közéletről, ugyanúgy közszereplő lehet, mint egy választott képviselő. Sőt egy celeb is közéleti szereplő, ha önként mutogatja magát a nézőknek. Az a kérdés, hogy nekik, illetve a hozzátartozóiknak, meddig kell tűrniük.
A fentieket figyelembe véve – a teljesség igénye nélkül – nézzük meg, mit tudunk Mészáros Lőrincről:
Tehát Magyarországon nagyon kevés ember van, aki Mészáros Lőrincnél közszereplőbb közszereplő lenne. A polgármesteri szék feladásával nem remélheti, hogy innentől senki sem fogja feltenni neki a nagy kérdést: hol a pénz?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.