Reggelt! Ez a Reggel 4, az egyik hírlevelünk. De mielőtt elkezdenénk, itt van négy kiemelt anyag a címlapról:
Prigozsin zendülésének bukása után Kína támogatásáról biztosította Putyint, és megkerült Szergej Sojgu is. De hol volt Putyin? – tette fel a kérdést a független orosz hírportál, a Meduza, mielőtt előkerült. Szijjártó Péter ezzel szemben azt állította, szoros kapcsolatban volt az orosz vezetéssel a felkelés alatt. Orbán Viktor később kijelentette, hogy nincs okunk változtatni az irányon, amit a háborúban eddig követtünk.
A Kommerszant azt írta, az FSZB igenis folytatja a Wagner magánhadsereg alapítója ellen fegyveres felkelés szervezésének gyanújával folyó eljárását. Este a szombati kegyelem után Putyin megint árulónak nevezte a felkelés vezetőit. Lukasenka viszont nem aprózta el: szerinte ő most megmentette a komplett szláv civilizációt. Két nap után előkerült Prigozsin is, azt állítva, hogy nem akartak rendszerváltást, csak tüntetni akartak, és sajnálja, hogy le kellett szedniük pár orosz helikoptert.
Timothy Snyder amerikai történész szerint a Prigozsin-ámokfutás volt az előzetese, hogyan fog véget érni a háború Ukrajnában. Ivan Krasztev bolgár politológus szerint pedig az orosz propaganda figyelt, hogy Zsukov marsall után ne kreáljon újabb népszerű hadvezért, de Prigozsinnak sikerült magát egész jól felépítenie. Josep Borrell, az EU külügyi főképviselője pedig így jellemezte a hétvégi eseményeket: „A szörny fellázadt a teremtője ellen.” Egyébként videóra is vették a pillanatot, amikor Prigozsin interjú közben megkapta az ihletet egy bloggertől a Moszkvába vonuláshoz.
Fehéroroszországban 8000 fős tábort építenek a wagnereseknek, és újranyitották a Wagner szibériai toborzóközpontjait. Pedig Putyin egykori legfőbb tanácsadója szerint egyáltalán nincs szükség a Wagnerhez hasonló magánhadseregekre.
2010 óta egyetlen közjogi intézmény sem fejtett ki akkora ellenállást és ért el akkora sikereket a kormányzat nyomulásával szemben, mint a bírók 2018-ban megválasztott önigazgatási testülete, az OBT. Az ellenállás egyik kulcsfigurája Matusik Tamás volt, akit június elején a tagok – az OBT történetében először – elnökké választottak. Vele beszélgettünk.
„Se ideje, se embere” nem volt, az Integritás Hatóság elnöke ezért maga választotta ki a közbeszerzések győzteseit: Bíró Ferenc az újságíróknak azt mondta, nem adja ki közpénzes szerződéseit, mert „azok nem tartoznak harmadik félre”.
„Most nem a II. világháborúra kell emlékezni, hanem az orosz agresszió áldozataira, és ki kell mondani, hogy ki a tettes” – mondja a csákberényi szovjet emlékmű egyik letakarója. Az emlékművet múlt hétfőn avatták fel orosz katonák, de szombatra két magyar férfi becsomagolta.
Az ársapkák kivezetése utáni kötelező akcióztatás részleteitől függ, hogy megéri-e teletömni a spájzot és a mélyhűtőt július végén, de iparági szakértők szerint az árstop kivezetése mindenképp áremelkedést hoz.
A Péterfy utcai kórház az összeomlás szélére került a főigazgató felmondása előtt: hiába jelezték a műtőblokk helyiségeinek hibáit, alig lehetett már műtéteket tartani.
Több 1000 km távvezeték épülhet Németországban, hogy el tudják osztani a zöld áramot.
Megszólalt a nő, aki a fiát és a férjét is elveszítette a Titan tragédiájában. Egyébként MrBeastet is meghívták egy tengeralattjárós Titanic-expedícióra, de nemet mondott.
Magyarországon leltek hazai pályára az otthonukból eltiltott belarusz focicsapatok: a BATE mellett a Tarpeda-Belaz Zsadzina és az FK Nyoman Hrodna is egyelőre még meg nem nevezett hazai stadionokban játszik majd.