Enyhülés itt, feszültség ott

reggel 4
2022 november 03., 06:51

Jó reggelt, itt a napindító hírlevelünk, benne szokás szerint az elmúlt 24 óra legfontosabb-érdekesebb 444-en megjelent cikkeivel. Szintén szokás szerint négyet külön ki is emelnék:

Hírleveleinkre feliratkozni itt lehet.

Kőkemény tél jön

photo_camera Fotó: ARPAD KURUCZ/Anadolu Agency via AFP

A rászorulók és a legszegényebbek eleve rendkívüli veszélynek vannak kitéve a magas infláció és energiaárak miatt, de tovább fog nehezedni a helyzetük, ha még az őket segítő civil szervezetek is küszködnek majd az életben maradásért. Iványi Gábor, L. Ritók Nóra és a Heti Betevő munkatársai arról beszéltek a 444-nek, hogy a várhatóan magas rezsiszámlák hogyan veszélyeztetik majd a működésüket, és ezáltal a rászorulók ellátását, akikről az állam végleg lemondani készül.

Ehhez kapcsolódott részben a szerdai hír, hogy két budapesti kerületben nyolcszáz önkormányzati bérlakásban élő családra nem vonatkoznak a lakossági rezsiszabályok, ezért a polgármesterek a kormányhoz fordultak segítségért.

Ne mondd ki, hogy „lex Megdöglesz”

photo_camera Fotó: Németh Dániel/444

Csonka hét van a Parlamentben, Németh Dániel benn járt, és lefotózott mindent, amit érdemes volt. Benn járt Orbán Viktor is, ahol azonnali kérdésekre válaszolva többek között elmondta, hogy szerinte magánügy, mennyi rezsit fizet, de majd a felesége írásban válaszol erre a kérdésre, és beszélt a postabezárásokról is. Ehhez kapcsolódott a szerdai hír, hogy még Zalaegerszeg fideszes polgármestere kiakadt, amiért a hírekből értesült a városi posták bezárásáról.

Beszélt volna a parlamentben Szabó Tímea is, de tőle Latorcai János levezető elnök megvonta a szót, mert az ellenzéki képviselő „lex Megdöglesz” néven említette a szociális törvényt.

Hazai hír volt még, hogy

Álmaimban Moszkva visszainteget

Nem terveztük így, de szerdán több anyagban is foglalkoztunk végül Georg Spöttle „biztonságpolitikai szakértővel”, aki a kormányközeli PestiSrácokon egy Aleppóban, az orosz vadászgép által elkövetett kazettás bombázásról állította azt, hogy azt valójában az ukránok követték el Donbaszban. A nap folyamán a Momentum országgyűlési képviselője, Tompos Márton közölte: feljelenti hírhamisítás miatt Georg Spöttlét és a PestiSrácokat. Igaz, ez az egész nem annyira meglepő annak fényében, hogy Spöttle épp mostanában beszélt arról, hogy nem rejti véka alá a nézeteit, és ebben a háborúban maximálisan Oroszországot támogatja.

Kapcsolódott ehhez a témához a Lakmusz szerdai cikke, melyben a kormánypárti oldalak által felkapott álhírt tették helyre: nem, az ENSZ nem mondott olyat, hogy csak az ukrán háborús bűnökről vannak valódi bizonyítékok, sőt.

A háború

Füst gomolyog hétfőn reggel Kijev külvárosában.
photo_camera Füst gomolyog hétfőn reggel Kijev külvárosában. Fotó: STRINGER/REUTERS

A háborúval kapcsolatos legfontosabb fejlemény talán az volt szerdán, hogy Moszkva azonnali hatállyal visszatért a Fekete-tengeri gabonaegyezményhez, amiben a részvételüket szombaton függesztették fel. A 180 fokos fordulatra a magyarázat az lehet, hogy a jelek szerint senkit nem érdekelt túlságosan a kilépésük, és ugyanúgy útra keltek az ukrán kikötőkből a szállítóhajók, ezért Moszkva most jobbnak láthatta visszalépni.

A New York Times arról írt, hogy értesüléseik szerint az amerikai hírszerzés úgy tudja, orosz katonai vezetők október közepén a nukleáris fegyverek bevetésének lehetséges mikéntjéről beszélgettek, az orosz külügyminisztérium azt közölte a nap folyamán, hogy az elsődleges feladat most az atomhatalmak összecsapásának megelőzése

Beszámoltunk arról is, hogy házfoglalók költöztek be a Kreml-közeli techvállalat alapítójának amszterdami házába, illetve arról, hogy az ENSZ becslése szerint 14 millió ukrán volt kénytelenek elmenekülni az otthonából az orosz agresszió miatt.

Szoros hajrá

Nyakunkon a félidős választás az Egyesült Államokból, és csütörtök reggeli elemző cikkünkben arról írunk, hogy bár a nyáron az abortusz korlátozása után nagyon megerősödtek a demokraták, a magas infláció és Joe Biden népszerűtlensége elerodálta az előnyüket, így a választás előtt egy héttel hajszálnyival már a republikánusok állnak jobban, akik így a törvényhozás mindkét házában többségbe kerülhetnek.

Enyhülés itt, feszültség ott

photo_camera Fotó: PHILL MAGAKOE/AFP

A nap legfontosabb fejleménye az lehetett, hogy a hírek szerint sikerült tűzszünetet kötni Etiópiában az elmúlt két évben rendkívül véres polgárháborút vívó kormánynak, illetve az utóbbi időben több vereséget is elszenvedő Tigréi Népi Felszabadítási Frontnak. Arról, hogy mennyire pokoli a helyzet az országban, épp nemrég írtunk hosszabban, most a nagy kérdés nyilván az, hogy mennyire lesz tartós a fegyvernyugvás: a legutóbbi fegyverszünet mindössze pár hónapot élt meg.

A bolygó más részein viszont egyre feszültebb a helyzet: Észak-Korea először lőtt át ballisztikus rakétát a dél-koreai tengeri határon túlra, míg a szaúdi hírszerzés azt állítja, hogy Irán hamarosan megtámadhatja az országukat.

Emellett írtunk még arról a nap folyamán, hogy

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.