Jó reggelt! A hétvégén már május lesz.
Küldd bátran tovább a Reggel 4-et ismerőseidnek! Itt tudnak feliratkozni rá, ha tetszik.
A hétvégén Magyarország jelentős része úgy csinált, mintha nem lenne járvány. Különösen szombaton volt látványos, hogy a terasznyitás napját ezrek ünnepelték tavaly nyár óta nem látott tömegjelentekkel. Budapesten és a nagyobb vidéki városokban nem csak a szórakozóhelyek kiülős részei teltek meg, hanem ezek körül focipályányi területen állt egymás sarkában a vidám tömeg.
Nyilvánvaló volt, hogy a járványügyi intézkedéseket senki nem tartatja be, és szinte senki nem tartja be. Ahogy a szombat este Budapesten forgatott videónkból kiderül, sokan mintha nem tudnák, vagy legalábbis nem akarnák tudni, hogy még mindig naponta több mint kétszázan halnak meg koronavírusban. Több mint egy évvel a járvány kezdete után még mindig vannak olyanok, akik az erős inmunrendszerükben bízva azt gondolják, hogy nekik úgysem lehet bajuk
Legalább két, nehezen megválaszolható kérdést is felvetnek ezek a hétvégi tömegjelenetek.
Aki szerint az ilyen szabadtéri rendezvények nem olyan fertőzőek, annak is érdemes elgondolkodnia azon, hogy ezek mennyivel növelik a beltéri interakciók számát. A pultnál újabb kört kell rendelni, haza kell tömegközlekedni a buliból. Részegen a maszkot is többen felejtik el felvenni. Igen, a járványhelyzet javul, de már van csecsemőkorú áldozata is Magyarországon a járványnak.
Máshol:
Kisebb meglepetésre vasárnap délelőtt a kormány közzétette az adatokat az egyes vakcinák magyarországi hatékonyságáról.
Első pillantásra a táblázat azt mondja, hogy a vakcinák nagyon hatékonyak a megbetegedéssel és a halálozással szemben. 5714-en betegedtek meg a második oltás után. Ennél is kevesebben, 273-an vesztették életüket, vagyis százezer oltottra 20 haláleset jutott. A százezer oltottra vetített adatok alapján a két dózissal oltottak 0,4 százaléka betegszik meg, és 0,02 százaléka hal meg.
A kormány azonban nem azt akarta mondani, hogy milyen jók a vakcinák, hanem hogy milyen jó a keleti vakcinák, és ennek érdekében fontos adatokat elhallgattak.
A százezer oltottra jutó megbetegedések száma a Szputnyiknál a legalacsonyabb (95) és az AstraZenecánál a legmagasabb (700). A százezer oltottra jutó halálesetek száma szintén a Szputnyiknál a legalacsonyabb (1), és a Pfizer/BioNTech-nél a legmagasabb (32). Ez alapján mondhatta Gulyás Gergely, hogy „a Sinopharm jobb, mint a Pfizer, és a Szputnyik a legjobb”.
A kormány táblázatából azonban sok minden hiányzik, például az sem világos, hogy a második oltás után mennyi idővel számolják a teljes védelmet. Gyártók szerint kell még 2 hét a második oltás után is. Vannak arra utaló jelek, hogy a kormányzati adatsorban szereplő számoknál ezt a két hetet nem várták meg.
Nem tüntették fel azt sem, hogy melyik vakcinával hány embert oltottak és kiket, milyen betegséggel, milyen korúakat. Pfizerrel december óta oltanak, a legnagyobb fertőzésveszélynek kitett egészségügyi dolgozók is ezt kapták, időseket, krónikus betegeket is oltottak vele. A Szputnyikkal csak február közepén, a Sinopharmmal február végén kezdtek el oltani.
A kormány adatai annyira félrevezetőek, hogy erre Karikó Katalin is kénytelen volt felhívni a figyelmet. A kérdés így már csak az, hogy miért füllent a magyar kormány. Ezúttal talán kevésbé van szó geopolitikai dörgölőzésről, és inkább arról, hogy akár csellel is szeretnék elérni, hogy a következő napokban minél többen fogadják el a Sinopharm-vakcinákat.
Néhány nap alatt két szimbolikus döntést is hozott Joe Biden. Egyrészt az ő vezetésével fontos vállalásokat tettek a világ vezetői az amerikaiak által szervezett klímacsúcson. Az irány jó, ebben környezetvédő szervezetek is egyetértenek, de ezek a döntések még nem elégségesek ahhoz, hogy elkerüljük a klímakatasztrófát.
Másrészt a hétvégén első amerikai elnökként elismerte az örmény népirtást. A hírre Törökország, a jogvédők és az örmények is visszafogottan reagáltak, elkerülendő a nagyobb botrányt.
És hamarosan következhet egy harmadik szimbolikus gesztus is. A Kreml szerint júniusban találkozhat Biden és Vlagyimir Putyin.
Máshol:
Egy hónap izgalom után megnyugtató fordulatot vett az év eddigi legkomolyabb háborús fenyegetése az orosz-ukrán határon. Most azt találgatja a világ, hogy ki és mit ért el a látványos felvonulással. A három legnépszerűbb magyarázat:
Egy Putyinnál valamivel kisebb játékos is előállt egy tervvel. Orbán hű szövetségese, Janez Janša szlovén miniszterelnök ötlete szerint át kellene rajzolni a volt Jugoszlávia utódállamainak határait. A balkáni sajtóban Orbánt és a szerb elnököt, Vučićot gyanítják a terv mögött. A magyar külügy szerint viszont nincs is ilyen terv.
A járvány miatt a megszokott februári dátumnál később, április közepén adták át az Oscar-díjakat, és ugyan a cél a csúsztatással az volt, hogy végre ne online, hanem élőben rendezhessék meg a gálát, ez csak félig jött össze. A jelöltek és a díjazottak valóban mindannyian két Los Angeles-i helyszínen vettek részt az ünnepségen, de sok megszokott elem nem élőben zajlott, a zenei betéteket például előre rögzítették.
A győztesek:
Úgy leépült a magyar parlament, hogy már abból lesz a legnépszerűbb, aki a legkevésbé veszi komolyan – Mi maradt a magyar parlamentarizmusból? Az ellenzék havonta egyszer egyre durvábbakat szól be a miniszterelnöknek. A kormányoldal pedig már legszívesebben ütné őket.
Az egész világot irányítani akartuk, és végül semmink sem marad – A 21. század elejére alig maradt olyan területe a világnak, amit ne hajtottunk volna uralmunk alá. De ettől nem lettünk boldogabbak, sőt, sokak számára sok minden egyre fenyegetőbbnek és idegenebbnek tűnik. Erről a feszültségről ír könyveiben a német szociológus, Hartmut Rosa.
Fagyigépei miatt indított hidegháborút a McDonald’s – Egy startup szerette volna orvosolni a McDonald's fagyigépeinek krónikus hibáját, amit viszont a cég annyira nem akart orvosolni, hogy inkább tönkretette a vállalkozást. A „baj” ugyanis az volt, hogy addig csak a McDonald's partnere javíthatta az állandóan elromló gépeket, sok pénzért.
Meghalt Alber Elbaz, a divat bohóca – A divatvilág egyik legkedveltebb alakja volt. Legnagyobb sikere, hogy a 2000-es években feltámasztotta hamvaiból a Lanvin divatházat.
Pásztorkutya-szelídítés magabiztos gügyögéssel, és a Csongrád–Szentes háború kirobbantása – Podcasttereferénk fókuszában természetesen a szuperliga, Csongrád és Szentes, a Hitler-bajusz és a Türk tanács. Uj Péter, Winkler Róbert, na meg én.