Kellemes hétfő reggelt! Ez egy nagyon fontos hét lesz, a világban és Magyarországon egyaránt.
Küldd bátran tovább a Reggel 4-et ismerőseidnek. Itt tudnak feliratkozni rá, ha tetszik.
A most kezdődő hét két dologról fog szólni magyar szempontból: az amerikai elnökválasztásról és arról, hogy összeomlik-e a magyar egészségügy a koronavírus nyomása alatt. Miközben mindkét eseményt követjük, érdemes lesz azon is gondolkodni, hogy vajon melyik számunkra fontosabb.
Kétségtelen, hogy Donald Trump elnökségének volt hatása a magyar mindennapokra is, de azért egyértelmű, hogy ami Magyarországon az utóbbi négy évben történt, abban az amerikai kormányzatnak csak mellékszerep jutott. Ez valószínűleg a következő négy évben is így lesz. Ami viszont a következő hetekben, hónapokban a magyar kórházakban történni fog, hosszú időre meghatározhatja a magyar állampolgárok és a magyar állam közötti viszonyt.
Ha ez így folytatódik, a magyar egészségügy november végére hatalmas nyomás alá kerül – foglalta össze az elmúlt hét hazai járványtapasztalatait Haszán Zoltán. Az előző 7 napban 394 áldozata volt Magyarországon a koronavírusnak, az a matematikai modell szerint, ami ezt szinte tökéletesen megjósolta, a most kezdődő héten 550-en, novemberben összesen 4494-en halhatnak bele itthon a vírusba. A számokat egyébként most már a szokásosnál is nehezebb követni, a hivatalos kormányzati oldalon ugyanis teljesen összekuszálódtak az adatok. Az viszont tisztán látszódott, hogy vasárnap rekordszámú, 69 halott volt.
A becsléseket persze sok minden befolyásolhatja:
Hogy milyen rossz a helyzet a vidéki kórházakban, arról a hétvégén egy győri orvos írta a leghitelesebb beszámolót. Az egyéni felelősségvállalás különösen fontos most, amikor a magyar egészségügy és a hatóságok mintha már elengedték volna, hogy a második hullámban ellenőrzés alatt tartsák azokat, akik elkapták a vírust. Talán az felrázhatja az embereket, hogy egyre több híres ember megbetegedése is bekerül a hírekbe: Delhusa Gjon intenzíven van, Pikó András leírhatatlan élményekről számolt be, a legsúlyosabb esetnek pedig Szőcs Géza tűnik, akit már lélegeztetni kell.
Még két nap – vagy egy kicsit több – megtudni, hogy vége-e a Trump korszaknak. Akárhogy is alakul, Magyari Péter összefoglalta, milyen volt Amerika legkülönösebb elnökének négy éve, mi változott miatta Amerikában és a világban. Néhány megállapítás az elnökről:
És a hosszabb távú hatások:
Az elnökválasztás azonban eredményétől függetlenül nem fogja megoldani az USA legnagyobb problémáját. A pártok közötti ideológiai ellentét és egymás kölcsönös utálata sosem volt még ilyen mély, miközben a gyengülő republikánusok egyre gátlástalanabb eszközökkel igyekeznek bebetonozni magukat a hatalomba. A rossz hangulat már garantált: a hétvégén a Demokraták azon háborodtak fel, hogy miért van akasztófakötél egy szavazóhelyiségben Missouriban, miközben Trump lovassága megpróbálta megállítani a Biden-kampány buszát egy texasi autópályán.
Szlovákiában szombaton megkezdődött a világon is egyedülálló országos tesztelési program. Egyetlen nap alatt 2,5 millió embert teszteltek, vasárnap már ennél jóval kevesebb volt az érdeklődő, de így is 3 millió teszt fölé jutottak, az ország lakosságának több mint a felétől vettek egyetlen hétvége alatt mintát.
Magyarország 200 egészségügyi dolgozóval segíti a programot, amit jövő hétvégén megismételnek.
Máshol:
Miközben a koronavírus ellen küzdenek, a magyar orvosoknak még egy meccset kell megvívniuk az új egészségügyi törvény körül. Úgy tűnik, a rezidenseknek milliókat kellene visszafizetniük, ha nem akarják lenyelni az egészségügyi szolgálat új feltételeit. Ösztöndíjak és tanulmányi szerződések köthetik őket az állami egészségügyhöz képzésük és első szakorvosi éveik alatt, pedig a most kilátásba helyezett új munkafeltételek éppolyan elfogadhatatlanok számukra, mint a többi, tapasztaltabb orvosnak.
Az ember szinte már megsajnálja Predrag Rogant, az Újpest edzőjét, olyan drámai képet festett a klubját leterítő járványról. Aminek következtében vasárnap kénytelenek voltak az ificsapatukkal kiállni az MTK ellen.
De ilyenkor érdemes emlékezni arra, hogy a koronavírus által leterített klub, akárcsak az összes többi Magyarországon, továbbra is nézők előtt focizik, Európában egyedülálló módon bármiféle szigorítás nélkül. Szerencsére az Újpest-MTK-ra alig 1000 néző volt kíváncsi, a szombati Videoton-Fradin viszont közel 10 ezren voltak.
Majdnem 6 évvel a Charlie Hebdo-mészárlás után újra rajzok miatt gyilkolnak iszlamisták Franciaországban. Erdogan és közel-keleti diktátorok szítják a gyűlöletet Macron ellen, aki az országában megreformálná az iszlám gyakorlatát. Szombaton Lyonban lőttek meg egy papot egy templom közelében, miközben már négy ember van őrizetben a nizzai merénylettel összefüggésben. Amelynek elkövetőjéről már tudjuk, azzal búcsúzott édesanyjától Tunéziában, hogy „ha Isten úgy akarja, ismét helyes útra terel engem”.
Máshol:
Hadseregfejlesztést és technológiai önállóságot ígér az új ötéves terv Kínában – Hszi Csin-ping pedig a jelek szerint még hosszú éveken át tervez az egyre magabiztosabb ország élén maradni.
Négy húr, amivel ki lehet fejezni az emberi érzelmeket – A komolyzene basszusgitárjaként azt gondoljuk a brácsáról, hogy egyszerűbb hangszer, mint a virtuóz hegedű, pedig ez egyáltalán nincs így. Lukács Péter napi 5-6 órát tölt gyakorlással, és szeretné elérni, hogy a brácsa végre megkaphassa a neki kijáró ismertséget.
Friderikusz szeretné, ha te is sírnál a 90 éves Schobert Norbert láttán – Az RTL Klub új műsorában, az Életünk történetében mindenkit nagyon megöregítenek. Ezen pedig nagyon meg kell hatódnunk.