Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevelének hétvégi verziója, hiszen hétvége van. Benne az elmúlt hét legfontosabb-érdekesebb nagyobb anyagaival. Mint mindig, hírleveleinkre itt lehet feliratkozni, sokféle van, érdemes böngészni köztük!
Szombaton fog évet értékelni Orbán Viktor, az eseményt természetesen nálunk is lehet majd követni, percről percre közvetítés mellett elemzéssel és videós anyaggal is készülünk. Beharangozóként pedig már pénteken megnéztük, hogyan változott Orbán korábbi évértékelőiben Oroszország megítélése.
Szorosan kapcsolódik ehhez a témához, hogy megnéztük, a háború közel teljes egy éve alatt a magyar külügy kiknek szólt oda többet: a háborút indító Moszkvának, illetve szövetségeseinknek. Az eredmény nem lett túl meglepő. A Magyar Nemzetben közben már egyenesen a gonosz birodalmának nevezték az EU-t, véleménycikkben töprengtünk el azon, hogy miért radikalizálódott ennyit a Fidesz-körüli sajtó nyelvezete. Érdekes persze az is, hogy az 1988-as Népszabadság jóval bátrabban számolt be a gazdaság problémáiról, mint korunk pártlapja, a Magyar Nemzet.
Írtunk a héten arról is, hogy Rogán Antal minisztériuma az év végén még gyorsan kötött egy 11,8 milliárdos szerződést a kormánypropaganda gyártására és terjesztésére. Ezzel 2022-ben rekordösszegű megállapodást írtak alá olyan munkákra, amik végeredménye a bombás plakátok áradata.
Pénteken ott voltunk a Schadl-Völner ügy első tárgyalási napján, ahova Schadl György maszkban és vezetőszáron vezetve, míg Völner Pál öltönyben érkezett meg. Az első nap még sok izgalmat nem hozott, de ahogy előzetesen számítani lehetett rá, beismerte bűnösségét a Végrehajtói Kar korábbi hivatalvezetője, illetve Schadl siófoki építkezős mutyijának résztvevői is.
Elmentünk a Siófok fölött fekvő Törekibe, ahol ismert NER-szereplők építkeznek nagy elánnal. Papíron mezőgazdasági épületeket, de a helyiek attól tartanak, hogy a végeredmény valami más lesz. És jártunk Nádasdladányban, ahol egy 40 méteres adótorony terve korbácsolta fel az érzelmeket.
Kitört a héten a kanapé-gate is, hol máshol, mint Egerben: itt vádolták meg azzal a városi cég vezetőjét, hogy vett egy kanapét közel egymillióért az irodába, de a kopott régi bútorát vitte be a helyére. Nagy István nem sokkal a cikk megjelenése után bejelentette lemondását, de azt még mindig nem tudni, hol a kanapé.
Szily László ott volt a honvédség gémerhangulatú toborzóeseményén, riportjában saját katonaemlékei keveredtek a hightech arculatot villantani igyekvő magyar hadsereg aktuális állapotával. És ha már komoly lelkierőt igénylő riportok: Bódog Bálint Bayer Zsolt, Bogár László és Boros Imre „polgári estjére” ment el, hogy aztán saját kézzel illusztrált cikkel térjen vissza. Fiala János pedig a hazai podcastműfajt újította meg, meglehetősen radikálisan.
Elkészült az első átfogó szakmai jelentés arról, hogy áll Magyarország a klímasemlegesség fel vezető úton. A parlament törvénybe is foglalta, hogy 2050-re karbonsemleges lesz az ország, de eddig leginkább akkor csökkentek a kibocsátások, ha válságban volt a gazdaság. Az eddiginél sokkal aktívabb és tudatosabb politikára lenne szükség 2030-ig és 2050-ig.
Magyar keresőcsapatok is Törökországba utaztak a pusztító földrengés romjaihoz. Három nappal a hazaérkezésük után Leczki Sarolta, a csapat egyik kutyás tagja mesélt a 444-nek arról, hogy milyen nehézségekkel kellett szembenézniük.
Írtunk arról is, hogy a földrengés után Törökországba azonnal megindultak a nemzetközi mentőalakulatok és segélyszállítmányok, de a 12 éve polgárháborúval küzdő, több részre szakadt, globális geopolitikai játszmákban is főszereplő Szíriában viszont ennél sokkal rosszabb a helyzet.
Az Európai Bizottság jelentős igazságszolgáltatási reformokat várna el a kormánytól, a kormány azonban legutóbbi módosítójavaslatai alapján leginkább csak trükközni szeretne. Erre jutott az Amnesty International Magyarország, az Eötvös Károly Intézet és a Magyar Helsinki Bizottság közös előzetes állásfoglalása, melyről a három szervezet jogászával, Farkas Erikával (Helsinki), Hacsi Gáborral (Amnesty) és Kovács Ágnessel (EKInt) beszélgettünk.
Bár nem egyszerű pontosan megmondani, hogy ki a magyar Kárpátalján, a miniszterelnök és a kormánypropaganda állításaival szemben szó sincs arról, hogy aránytalanul sokakat kényszerítenének közülük a frontra, ahogy az sem igaz, hogy több százan estek volna el a harcokban – írta szombaton megjelent elemzésében Rácz András.
Hol van az a rengeteg orosz pénz, amit Ukrajnának ígért a Nyugat? – tettük fel a kérdést a hét elején, miután korábban arról lehetett hallani, hogy 300 milliárd eurónyi orosz állami vagyont fagyasztottak be állítólag a nyugati országokban. Az EU-s tagállamok vezetői a múlt hét végén ezt odaígérték Ukrajnának, a háborús károk helyreállítására. Ám van néhány bökkenő.
Írtunk arról is, hogy miért éppen a halálkultusz lehetett az az ideológia, amely révén Putyin megágyazhatott belföldön a háborújának, és szintén a régióhoz kapcsolódó hír volt, hogy oroszokkal üzletelő, korrupt bolgár politikusokat sújtott szankcióval az USA.
2015 óta fut a CEU menekültoktatási programja, az OLIve, de a CEU váratlanul bejelentette, hogy júniustól megszüntetik. A programban résztvevők szerint érthetetlen, hogy miért állítanak le egy ilyen sikeres képzést.
Magyarországon már most sok az idős és egyre többen lesznek, ennek ellenére az őket nagy számban érintő demencia elhanyagolt terület az egészségügyben. Nemzeti stratégia továbbra sincs, a civil és szakmai szervezetek alig tudnak egymásról, így nehéz áttörést elérni a korai felismerésben és a gondozásban is, írtuk a témáról szóló konferencián elhangzottak alapján.
A bulikultúra minden elemében tökéletes környezetet teremt a zaklatáshoz, a korlátlan italfogyasztástól a Ladies’ Nightokon át a biztonságos létszám figyelmen kívül hagyásáig. Megjelent „A zaklatás nem tánc” cikksorozatunk másfeledik része, többek között a nőket szórakozóhelyeken érő zaklatásokkal, feltérképezve nemcsak a zaklatás természetét, de a lehetséges megoldásokat is.
A fél világot foglalkoztatta a héten a kérdés, hogy mik ezek az azonosítatlan repülő tárgyak, amiket sorra lőnek le Amerika felett: a cikkünk megjelenése óta az már kiderült, hogy Biden szerint csak az első volt kínai kémballon, de ennél sokkal többet napokkal a történtek után sem tudunk. Írtunk az izraeli Team Jorge-ról is, ami demokratikus választásokba avatkozott be világszerte, és amit a héten sikerült oknyomozó újságírók nemzetközi csapatának lelepleznie.
A mindössze 24 éves, dollármilliókat kereső MrBeast a YouTube koronázott királya, karrierjét bemutató cikkünkben pedig azzal is foglalkoztunk, hogy hogyan alakíthatja a szórakoztatóipar jövőjét a hozzá hasonló tartalomgyártók felemelkedése.
Vasárnap délután mutatjuk be mindenki számára Fuchs Máté dokumentumfilmjét, a Feldolgozatlanult, ami a Magyarországon 2008–2009-ben elkövetett, romák elleni rasszista gyilkosságsorozat emlékezetével és társadalomba való beágyazottságával foglalkozik, viszont előfizetőink péntek óta már láthatják az alkotást.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.