Útfelújítás kastélynál és gyanús magánbölcsődék

reggel 4
szeptember 04., 07:39

Jó reggelt, itt a 444 napindító hírlevele, az elmúlt 24 óra legfontosabb-érdekesebb híreivel.

Hírleveleinkre itt lehet feliratkozni.

Az élet itthon

Az EU 2-300 milliókat ad magánbölcsődék és látogatóközpontok építésére. A vadonatúj épületeket 5 évig kell üzemeltetni, utána azt csinál vele a győztes, amit akar. Élelmes vállalkozók repültek rá a pályázatokra, esetenként strómangyanús figurákkal, és hogy hogy nem, pont a Balatonnál, Visegrádon, az ürömi villanegyedben és hasonló jó helyeken építkeznek.

Pár napja még attól volt hangos a magyar sajtó, hogy nem tudni, ki lehet az a magyar vállalkozó, aki papíron gazdagabb, mint a leggazdagabb magyarok együttvéve. Ám mint kedden megírtuk, T. János György volt az, aki bejegyeztetett két céget, melyeknek állítólag brazil állampapírokban van 6500 milliárd forintja. Csakhogy a brazil kormány figyelmeztet, hogy sok náluk az állampapíros átverés, a példáik között van olyan kamukötvény is, amely illik a T.-féle papírra.

Keddi hír volt, hogy a kormány megkapta a második fizetési felszólítást az EU-tól, közben az észt külügyminiszter arról beszélt, hogy Orbán az ellenfél oldalán áll, míg a luxemburgi miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy megkérdezi Bóka Jánost, holnap Moszkvába utazik-e, mert úgy látszik, mostanában ez szokása lett a magyar politikusoknak. És írtunk arról is, hogy Bajnai Gordon a prágai GLOBSEC konferencián többek között arról beszélt, hogy az emberek mentalitásában is strukturális változások mennek végbe.

Iskolás dolgok

Elindult a tanév, tikkasztó hőségben. Olvasói levelek alapján írtunk arról, milyen állapotok fogadták a diákokat és a tanárokat a tantermekben, és összefoglaltuk azt is, hogy milyen szabályok vonatkoznak hőségben az iskolákra, és mit tehet egy tankerület. A helyzetre a minisztérium is reagált, Maruzsa államtitkár hajnali szellőztetést írt elő az iskoláknak, és lehetnek akár rövidített órák is a hőség miatt. Oktatással kapcsolatos hír volt, hogy kiderült, a tanárok mobilhasználatát is korlátozzák, illetve hogy az államtitkár elmondta azt is, hogy az iskolák felelősséget vállalnak a diákoktól átvett telefonokért. És kedden is volt tüntetés, ezúttal Iványi Gábor iskoláinak bezárása miatt.

És miközben 1,2 milliárd forintot költött el egy brazil csatárra a Fradi, illetve 3,3 milliárdból építik újra a Lázár János kastélyához vezető utat, hír volt, hogy akadozik Lázár és Magyar Péter közös MÁV-bejárásának szervezése, míg Menczer Tamás arról üzent, hogy „Petin háromszor kell pelenkát cserélni, amíg odaér Lázár Jánoshoz”.

Hír volt még itthonról, hogy

Gazdaság

Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter
photo_camera Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter Fotó: Németh Dániel/444

2020 áprilisában kezdte el először újraindítani a gazdaságot a magyar kormány. Egy év kihagyást leszámítva erre ismét szükség van, pedig tavasszal még azt mondták: újraindult a magyar gazdaság. A probléma súlyát jelzi, hogy a KSH keddi adatai szerint az ipar rántotta a mélybe a gazdaságot, de baj van a külkereskedelemben, a mezőgazdaságban és a beruházásokkal is.

Hír volt még, hogy Leisztinger Tamás elzálogosította a Honvéd várható bevételeinek egy részét, és a Lakmusz írt arról, hogy statisztikai újítást vetett be a kormány, hogy a magyar minimálbér feljebb kússzon az EU-s rangsor utolsó előtti helyéről.

Háború

photo_camera Fotó: HANDOUT/AFP

Súlyos, kettős orosz rakétacsapás érte a kelet-ukrajnai Poltavát, több tucatnyian meghaltak a támadásban. Közben Krausz Ferenccel az élen 107 Nobel-díjas ítélte el az oroszok támadásait Kijev ellen, és írtunk arról is, hogy az amerikaiak azonosították az új orosz „csodafegyver” indítóállomását, valamint hogy egy rejtélyes orosz cég állítólag 13 ezer milliárd forintnyi nyereséget termelt tavaly, majd szőrén szálán eltűnt.

Hír volt még a világból, hogy

Jetimozi

photo_camera Fotó: Kristóf Balázs/444

A 444 Klubban levetítettük Becz Péter Hiányzol, Marius című dokumentumfilmjét, ami egy fiatal zsiráf leöléséről és gyerekek előtti felboncolásáról szól. Arról, hogy van-e létjogosultsága az állatkerteknek, jó-e, ha gyerekek előtt boncolunk állatokat, a fővárosi állatkert szóvivője, a Greenpeace és egy filozófus vitázott.

Kiemelt videóink