Jó reggelt mindenkinek! Jön a hétvége és vele a 444 napindító hírlevelének különkiadása, benne a hét válogatott cikkeivel, különös tekintettel a hosszabb, belefeledkezős anyagokra.
Az elnökválasztás utáni héten természetesen az volt a világpolitika legfontosabb kérdése, hogy pontosan mi történt a szavazás alatt, és mi jön utána. Király András elemében érezhette magát, sorra írta a remek elemzéseket kedvenc témájáról.
Joe Biden végül nagyon sima győzelmet aratott - Mi folyik itt? - idézi az elnökválasztás utáni hajnalon felébredő Trumpot a cikk első mondata, hogy aztán végigvezessen a közvélemény-kutatások, előrejelzések és szavazatszámlálások egyhetes hullámvasútján.
Trump ugyan elbukott, de a republikánusoknak is van miért ünnepelniük - A következő kérdés, hogy ki irányítja majd a világ legfontosabb törvényhozását. A szenátusi választás hosszú árnyékot vethet a Biden-adminisztrációra, de még van valamennyi reményük.
Biden stábja azt ígéri, hogy leleplezik majd a korrupt, illiberális vezetőket - Ezt kivételesen Magyari Péter írta, aki több cikkben foglalkozott a leendő elnök múltjával és programjával, ezúttal pedig egy magyar szempontból különösen kényes kérdést boncolgat.
Biden nagyot nyert, de Trumpot se lehet már az oroszokra kenni - Az amerikás anyagoknak - és Király kolléga hetének - megkoronozása ez a Plankó Gergővel folytatott beszélgetés, ami egyben a második podcastünk (ez volt az első). És amiből az is kiderül, mi várhat a hatalomból kibukó Trumpra.
Nem kezdem el sorolni mindazt, amit a legfontosabb témánkról összehoztunk a héten, mindössze három olyan írást emelek ki, abszolút személyes alapon, amelyek engem levertek a lábamról.
Ezer sebből vérzik a kormány nagy felkészülése a járvány második hullámára - A kormány legfőbb állításai szembesítve a kormánynak is dolgozó szakemberek hónapokkal ezelőtti figyelmeztetéseivel, csak erős idegzetűeknek.
A pécsi kórház professzora szerint „rettenetes, tűrhetetlen, végveszélyig sodró állapotban” van náluk a covidosok intenzív ellátása - Tűzközelben dolgozó szakemberek mesélték el egy rendkívüli fórumon, hogyan néz ki a járványkezelés gyakorlati szinten.
Egy kisváros főorvosa havi ötvenezer forintért nem rakja ki a krónikus osztályról a betegeket - Nem a válsághelyzet, hanem az elmúlt évek-évtizedek hétköznapjai elevenednek meg ebben a riportban, amelyre rémisztő módon számos olyan olvasói reakció érkezett, hogy ez náluk is megtörtént.
Ha valaki véletlenül azt gondolta volna, hogy legalább a járvány legsúlyosabb hónapjaiban nem mászik bele a legaljasabb pártpolitika az agyába és az ágyába, az legkésőbb az emlékezetes keddi éjszaka után kénytelen volt kijózanodni. A felhatalmazási törvény megszavazása és a last minute járványrendelet mellett ugyanis még jött aznap egy alkotmánymódosítás és a választási törvény átírása.
Az egyedülálló szülők örökbefogadását ellehetetlenítő törvény valójában az azonos nemű párok távoltartásáról szól - Amikor április 1-én megszavazták az első felhatalmazási törvényt, akkor is sikerült még aznap benyújtani egy homofób hangulatkeltésre alkalmas jogszabályt. Kedden is ez volt a legsürgetőbb dolga a kormánykoalíciónak, amely ezzel, mintegy mellékesen, számos gyerek sorsát is megpecsételheti.
Egyetlen, közös listára tereli a Fidesz az ellenzéket - Elsőre akár előnyösnek is tűnhet a kormány ajánlata, mégis azt találgatja mindenki, hogy hol van itt a csapda.
„A blokádot nem feladjuk, hanem magunkkal visszük” - A 444 videórovata igazán kitett magáért az elmúlt hónapok (évek) legfotogénebb eseménysorozatának dokumentálása közben. Ez az utolsó sajtótájékoztató az SZFE elvonuló hallgatóival, akiknek 70 napos egyetemfoglalására is visszatekintettünk.
Mit válaszoljon az a focidrukker, aki irtóra örül a válogatott győzelmének, de közben azzal cseszegetik, hogy ezzel végül is Orbán Viktornak ad igazat? - Szily László nemrég megírta, miért nem érdemes nézni az NB1-et, most meg azt, miért érdemes szurkolni a magyar válogatottnak.
Vogue-os vagy nem vogue-os = vékony, gazdag és fehér vagy sem - Ha van valami, ami a focinál is kevésbé érdekel, az a divat, de Mészáros Juli cikkén és annak főgonoszán pompásan szórakoztam.
Bede Márton nem az az ember, akinek szívesen bókolnék, de ha már a hírlevél feladata így hozta, túlesek ezen a vallomáson: nagy kedvenceim azok a hosszú cikkei, amelyek egy aktuális konfliktus mögé felrajzolják egy alig ismert ország közelmúltját és belső viszonyait. Ilyen a
Polgárháború friss Nobel-békedíjjal című írás is Etiópiáról, amiről kis túlzással annyit tudtam, hogy a legszegényebb ország a világon, és még ez sem volt igaz.
Ha ennyi olvasnivaló nem lenne elég, akkor itt van egy egész könyvnyi 444.
Ezt az évemet úgy terveztem, hogy külföldi nyaralás helyett hétvégente felcsapom ezt a kalauzt, és elutazok egy rakás olyan helyre, ahol még nem jártam. A koronavírusnak más tervei voltak, de jövőre talán nekivághatok. Akinek még nincs meg, az most beszerezheti a 444 országjárójának új, frissített kiadását.