Buborékban élni jó, csak az a sikoltozás ne hallatszana be a szomszédból

reggel 4
2022 április 09., 07:53

És még az idő is szar. De legalább adódik alkalmunk olvasni.

A szerkesztőség hetek óta zakatol egyszerre háborús és kampányüzemmódban, de ezúttal is alig belátható mennyiségű nagyobb cikket írtunk a héten, ezekből válogatok. Aki napi bontásban szeret hírlevelet fogyasztani, annak állunk rendelkezésére.

Először jön az orosz-ukrán háború, aztán a választás és feldolgozása, majd a gazdasági válság hullámai és szörfösei, illetve végül e három téma metszetében az uniós csatározások és helyezkedések.

Bucsától Kramatorszkig

Ursula von der Leyen lemészárolt bucsai polgárok egy tömegsírból exhumált holttestét szemléli.
photo_camera Ursula von der Leyen lemészárolt bucsai polgárok egy tömegsírból exhumált holttestét szemléli. Fotó: SERGEI SUPINSKY/AFP

Bár a nyugati közvélemény elől próbálják elhazudni, az orosz nyilvánosságban nem is titkolják, hogy háborújuk célja a nácinak kinevezett ukrán tömegek elpusztítása.

Az Associated Press fotósa, Rodrigo Abd elmesélte, milyen látvány fogadta a településen, ahol az oroszok civileket mészároltak le, mielőtt kivonultak. Húsz éve tudósít háborúkról, de ez még neki is sok volt.

A németek lehallgatták, ahogy a Bucsát elfoglaló orosz katonák teljes természetességgel beszélgetnek civilek meggyilkolásáról. Egy ukrán újságíró online megtalálta egyiküket, kommentben azt írta vissza, hogy indul vissza, és az összes ukrán fejét levágja.

Orosz propagandaoldalak egy rossz minőségű videó alapján állítják, hogy az ukránok hazudnak, és az orosz narratívát közvetítette több kormánypárti lap és a közmédia.

Az oroszok azt állítják, hogy a pályaudvaron talált maradványok alapján azok Tocska-U taktikai rakéták lehetnek, amiket ők már 2019 óta nem használnak. Ehhez képest a háború kezdete óta több Tocska-U rakétával elkövetett orosz támadást dokumentáltak már. Már 50 halálos áldozatról tudni.

Timothy Garton Ash, az oxfordi egyetem történész professzora, akivel Orbán is vitatkozott a propaganda írásaiban, úgy látja, a magyar miniszterelnök pont azoktól a dolgoktól fosztaná meg Ukrajnát, amelyekkel elkerülhetné, hogy az 56-os Magyarország sorsára juthasson. Interjúnkban elmondja, miről beszélt neki Putyin még a 90-es évek közepén.

Hosszúlépések éjszakája

photo_camera Fotó: ATTILA KISBENEDEK/AFP

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.